Prasa

maciejovsky | 20 sierpnia 2020

Ciekawe przemyślenia Alessandro Birindellego

Były obrońca Juventusu, Alessandro Birindelli, uważa, iż Stara Dama dokonała właściwego wyboru mianując Andreę Pirlo trenerem pierwszego zespołu.

Birindelli w rozmowie z TuttoJuve przedstawił swoje poglądy na temat zmian zachodzących w Juve i dlaczego to właśnie Pirlo może być tym, którego potrzebowali Bianconeri.

Juventus podjął niepopularną decyzję w nieoczekiwanym momencie, ale uzbierało się z tysiąc powodów, żeby coś zmienić. Sarri nigdy nie zdołał przekazać drużynie swoich pomysłów, nie zbudował relacji z graczami i całym środowiskiem, być może Juve okazało się dla niego zbyt ciężkie.

Czy Pirlo jest ryzykiem? Tak, ale klub zdecydował się pójść drogą odnowy. Myślę, że analizy były szeroko zakrojone, wybór Andrei był z pewnością wynikiem wspólnej decyzji zarządu. Tego właśnie szukał Juventus na najbliższą przyszłość. Jeśli trener to najczęściej przebywająca osoba z zawodnikami, z najbardziej bezpośrednim kontaktem z nimi, to uważam, że Pirlo może mieć wszystkie najlepsze cechy, aby być świetnym szkoleniowcem, ponieważ w szatni był liderem w roli piłkarza.

Klub będzie musiał zbudować dobry personel wokół Andrei, aby zniwelować brak doświadczenia. Myślę, że to dobra droga, a Pirlo będzie miał większą swobodę w komunikacji i ucieleśnieniu roli menedżera, co staje się bardzo ważne w dzisiejszym futbolu.

Moim zdaniem, kiedy występuje porażka – a o takiej możemy mówić, nawet pomimo Scudetto – wina powinna być równo podzielona, nie tylko trener powinien ponieść za to odpowiedzialność. Czasami jednak odnosiłem wrażenie, że piłkarze grają, jakby byli do tego zmuszani, nie widziałem zjednoczonej drużyny, która wspólnie chciała osiągnąć cel. Potrzebna była zmiana na ławce: Andrea zawsze pokazywał, że nie boi się zmian i dlatego mam nadzieję, że ta intuicja okaże się tak samo słuszna jak zawsze.

Igor Tudor? Jest bardzo dobrym trenerem. Kiedy przyjechał do Włoch, pokazał, że umie się przystosować do nowego otoczenia, a do tego zaoferował dobre umiejętności piłkarskie. Znalazł się też niekiedy w szalonych sytuacjach, ale wykonywał świetną robotę. Zawsze obdarzony był wielką charyzmą, co może się w tym środowisku bardzo przydać. Można powiedzieć, że Tudor ucieleśnia esencję Juventusu.

Rynek transferowy? Przeczytałem wszystkie nazwiska powiązane z Juve w ostatnich tygodniach. Wszystko zależy od Juve, ale konieczne będzie zrozumieć projekt Pirlo, to właściwie jest kluczowe. Zawodnik do ataku do gry z Ronaldo i Dybalą musi mieć cechy Benzemy. Mam na myśli napastnika, który potrafi grać głęboko, umie przytrzymać piłkę, który wyprowadza atak, ale potrafi też znaleźć się w polu karnym. Ze wszystkich nazwisk to Suarez byłby wyjątkowy, ale musimy patrzeć realnie.

Pomoc i obrona? Juventus będzie musiał poprawić swoje boki. Na przykład Gosens byłby świetnym zakupem. Zmieniłbym też coś w środku pola, który wymaga więcej jakości i dynamizmu, a nie tylko fizyczności.

Dybala? Zatrzymałbym go, bo jest świetnym graczem. Różnica nastąpiła w tym roku, kiedy pokazał razem z Ronaldo, że w chwilach wielkich trudności obaj byli w stanie utrzymać łódź na powierzchni.

 

Źródło: juvefc.com

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OldLady
2 lat temu

Po pierwszym szoku i nawet entuzjastycznym podejściu do angażu Pirlo zaczynam się mocno niepokoić bo podjęliśmy gigantyczne ryzyko i może bardzo wiele stracić. Jakie są bowiem zalety i wady Pirlo w roli trenera? Wady: – jeszcze formalnie nie jest nawet uprawniony do prowadzenia drużyny – zero doświadczenia w funkcji trenera – nie wiadomo czy umie zarządzać grupą,wzbudzić autorytet – jako piłkarz raczej był cichy i spokojny – nie wiadomo jak jest przygotowany taktycznie – jako piłkarz wpisywał się w rolę idealnie – to niedoświadczenie musi gdzieś wyjść w trakcie sezonu – Pirlo musi popełnić jakieś błędy, na który się będzie… Czytaj więcej »

tItOveN
Admin
2 lat temu
Reply to  OldLady

To wszystko sprawia, że wejście w nowy sezon będzie tym bardziej intrygujące. Chyba wszyscy mają obawy. Ja upatruję w tym wszystkim nadzieje, że rola trenera w dzisiejszych czasach się chyba mocno zmieniła i przede wszystkim ważne jest zarządzenie grupom i budowanie relacji – tego, czego przede wszystkim brakowało Sarriemu, a co ma być mocną stroną Pirlo. Jedno jest pewne, czeka nas kolejna mocna zmiana kursu, obawiam się tylko, że nasz Andrzej będzie twarzą pewnej klapy spowodowanej kryzysem kadrowym w drużynie (chyba że okno transferowe nie będzie AŻ TAK złe na jakie się zapowiada).

SXR
SXR
2 lat temu
Reply to  OldLady

Jedyną niepodważalną wadą, którą wymieniłeś w dwóch punktach jest brak doświadczenia. Reszta jest niewiadomą i snuciem domysłów. Jakim jest taktykiem? Jakim jest psychologiem? Jak będzie potrafił współpracować z innymi, itd. Na dobrą sprawę o większości trenerów, nawet z doświadczeniem, nie mamy sprawdzonych informacji w tych kwestiach. A zalety? Od razu widoczną jest to, że zna środowisko Juventusu i pasuje do niego, a także ma w sztabie dobrego trenera od przygotowania fizycznego. Tylko tyle. Reszta jest również niewiadomą. Wydaje się, że szatnia powinna przynajmniej na początku pójść za nim, powinien mieć duże oparcie w starszyźnie. Chyba jest stosunkowo tani, chociaż ja… Czytaj więcej »

Przejdź do paska narzędzi