Inne

Gryfel | 1 grudnia 2022

Co ryzykuje Juventus? Wywiad z ekspertem prawa sportowego Paco D’Onofrio

Redakcja Tuttojuve.com skontaktowała się z profesorem Uniwersytetu w Bolonii i prawnikiem ekspertem od prawa sportowego, Paco D’Onofrio, aby porozmawiać dogłębnie o nowym śledztwie prokuratury FIGC przeciwko Juventusowi:

Korzystając z twojego wielkiego doświadczenia w zakresie prawa sportowego, czy możesz wyjaśnić, co może grozić Juventusowi w związku z aktami otwartymi przez FIGC w sprawie wynagrodzeń?

Za nieprawidłowości w zakresie rachunkowości, niezależnie od wagi z punktu widzenia karnego, który dotyczy innego i odrębnego porządku niż federalny, przewidziana jest kara dyskwalifikacji dla winnych członków zarządu oraz grzywna, czyli kara pieniężna, dla zainteresowanego klubu.
Tylko w przypadku, gdy nieprawidłowość posłużyła do zgłoszenia się do rozgrywek, w których klub w innym przypadku nie mógłby uczestniczyć, przewiduje się nawet relegację, ale z pewnością nie ma to miejsca w tym przypadku.
Ponadto art. 31 ust. 3 kodeksu sprawiedliwości sportowej FIGC przewiduje hipotezę, w której nieprawidłowości księgowe dotyczą wypłaty wynagrodzeń zawodników, sankcjonowaną, również w tym przypadku, grzywną lub, w najpoważniejszych przypadkach, jednym lub kilkoma punktami karnymi.

Czy nie może być mowy o skazaniu?

Przesłanką skazania, w tym drugim przypadku, jest naruszenie przez klub istniejącego przepisu federalnego, który jednak, o ile mi wiadomo, nigdy nie został konkretnie rozstrzygnięty.
Nie wydaje mi się, aby w tym czasie przyjęto jakikolwiek przepis regulujący awaryjny okres sanitarny (i księgowy) drugiej części mistrzostw 2019/20, który miał regulować wyjątkową sytuację przedłużonego o dwa miesiące sezonu sportowego, a wcześniej zawieszonego na długi okres i który wiązał się z koniecznością zmiany harmonogramu wynagrodzeń zawodników przez Kluby. Przydałoby się też wiedzieć, jakie metody księgowania stosowały inne kluby Serie A.

Czy zatem czuje się pan w stanie uspokoić, podobnie jak wcześniej w sprawie zysków kapitałowych, kibiców Juventusu, którzy w ostatnich godzinach byli nieco zaniepokojeni?

Prokuratura FIGC dobrze zrobiła, decydując się na otwarcie akt śledztwa, bo niewątpliwie afera zasługuje na dogłębne dochodzenie, które Federacja ma prawo i obowiązek przeprowadzić. Należy jednak dodać, że jeśli nie zachodzą warunki, o których wspomniałem powyżej, a które moim zdaniem nie są tak oczywiste z tego, co udało mi się dowiedzieć z wiadomości, które obiegły jedynie media, to odpowiedzialność klubu nie wydaje się tak jasno określona, trochę jak to miało miejsce w aferze zysków kapitałowych, która zakończyła się bez stwierdzenia rzeczywistej nieprawidłowości.

Czy decyzję zarządu, który w poniedziałek podał się do dymisji, uznałeś za prawidłową?

Niewątpliwie gest, który, jak sobie wyobrażam, był motywowany poczuciem odpowiedzialności, prawdopodobnie również w celu zachowania spokoju drużyny w momencie wznowienia mistrzostw, co pozwoli poprzednim dyrektorom skupić się na obronie procesowej, z którą będą musieli się zmierzyć, w obliczu zarzutów sformalizowanych przez prokuraturę stanową, a być może również przez prokuraturę federalną.

Czego spodziewasz się w okresie od teraz do 18 stycznia? Jak Juventus może się zmienić?

Uważam, że oprócz tych już zapowiedzianych będą jeszcze inne momenty reorganizacji Spółki, które mogą nie zostać zakończone w najbliższym czasie, również biorąc pod uwagę fakt, że jest to podmiot notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych i w związku z tym będzie musiał nadal gwarantować stabilność korporacyjną i sportową w zarządzaniu

Źródło: TuttoJuve.com

 

Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OldLady
1 rok temu

Czyli kombinowanie przy księgach spółki nie jest groźne w aspekcie relegacji z ligi czy punktów karnych. Uspokoił mnie Pan Profesor. Grazie.

jacojaco/Kicek12345
1 rok temu

Aaaaa to róbmy w konia skarbówkę dalej 😀

SzeFu1897
1 rok temu

Klub na tym nic nie straci,…a akcjonariusze…?

OldLady
1 rok temu
Reply to  SzeFu1897

Będą mieli okazję by dokupić spory wolumen po niskich cenach !

Najnowsze artykuły:
Przejdź do paska narzędzi