Inne

fj10 | 16 czerwca 2021

De Laurentiis o Superlidze i prawach do transmisji

Prezydent Napoli, Aurelio De Laurentiis, w ostrym tonie wypowiada się na temat praw telewizyjnych i Superlidze. „Powtarzałem Andrei Agnellemu, że się myli”.

Włoch zabierał głos podczas Passepartout Festival. Dyskutował między innymi o niedawnym pomyśle utworzenia nowych rozgrywek, który wciąż jest forsowany przez Juventus, Barcelonę i Real Madryt.

Superliga pochodzi z pomysłu klubów, które chcą budować na naszych pieniądzach. Jaki interes w graniu w Lidze Mistrzów mają Real, Juventus i Napoli, skoro wyrzucamy nawet 300 mln euro, aby się tam dostać, a otrzymujemy 70-100 mln? Ten system nie działa.

Jestem częścią ECA i często radziłem Agnellemu. Uważam, że źle podeszli do projektu Superligi, gdyż chcieli utworzyć zamknięty krąg. Powinni zostawić każdemu otwarte drzwi do bram tych rozgrywek.

Musimy stworzyć nowy system rozgrywek. Odebrać monopol UEFA, lecz jednocześnie zachowując ją w roli jednego z sekretarzy generalnych. Wtedy my, jako kluby, dawalibyśmy jej pewien procent dochodów. To lepsze, aniżeli zmuszanie nas do płacenia ogromnych sum.

Agnelli, Perez i inni popełnili błąd w momencie, gdy ogłosili, że piłka nożna zepsuła się przez instytucje. Obiecują zmiany, ale one nie nadchodzą. Zawsze jest „pomyślimy o tym” lub „obserwujmy, co się stanie”. Piłka nożna powinna się rozwijać.

De Laurentiis niezbyt ciepło wypowiadał się też o kwestii rosnącego wpływu gigantów telewizyjnych i ich wymagań.

Proszę wyobrazić sobie piłkarzy przed meczem, koncentrujących się w szatni na tym, co ma zaraz się wydarzyć. Kostas Manolas modli się i całuje religijny symbol, ktoś inny modli się z rękami w górze, a kilka kroków dalej widać zawodnika rozgrzewającego się już z piłką. Nagle, do szatni z hukiem wchodzą ludzie z kamerami i bronią się swoim kontraktem ze Sky. Jeżeli dojdziemy do takiej ery w piłce – jesteśmy idiotami.

Kiedy mówię, że piłka nożna nie działa, robię to, bo jesteśmy w pewnym sensie staromodni. Niestety, lecz czasy, kiedy Sky było dobrą stacją, skończyły się mniej więcej w okolicach jej początku we Włoszech. Jej model z tamtych czasów znacznie różni się od dzisiejszego odpowiednika, kiedyś czuć było tam ten anglosaski styl. Teraz nawet RAI i Mediaset są lepsze, ponieważ zebrały doświadczenie i potrafiły zrobić krok do przodu.

                                                                                                                              Źródło: football-italia.net

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anavrin_
1 rok temu

Zdumiewajace, ale AdL wreszcie powiedział w paru miejscach bardzo sensowne rzeczy i sie z nim zgadzam.

grzwys
1 rok temu
Reply to  anavrin_

Powiem więcej, najlepszy ‚pogląd-wywiad’ na SL od początku jej trwania.

Last edited 1 rok temu by grzwys
Przejdź do paska narzędzi