Prasa

einhard | 20 kwietnia 2021

ECA potępia Superligę

Europejskie Stowarzyszenie Klubów twierdzi, że jest jedynym prawowitym i w pełni uznanym głosem czołowych klubów w Europie i potępia 12 klubów, które stworzyły Superligę.

W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie zarządu ECA, po tym jak UEFA zatwierdziła nowy format rozgrywek klubowych rozpoczynając od sezonu 2024/25.

Zarząd ECA zebrał się dzisiaj, aby omówić kilka ważnych spraw po rezygnacji dwunastu klubów członkowskich ECA zeszłej nocy w świetle różnych publicznych komunikatów dotyczących utworzenia tak zwanej Europejskiej Superligi – czytamy w oficjalnym komunikacie ECA.

Zarząd jednomyślnie potępił działania odchodzących klubów członkowskich, które uważa za samolubne i szkodzące dobru gry oraz stanowiące wyraźny sprzeciw wobec wartości ECA. Wierzymy, że europejskie rozgrywki piłkarskie można zreformować z poziomu istniejącego systemu tak, aby osiągnąć wspólny interes wszystkich interesariuszy.

Zarząd powtórnie zaznacza pozycję ECA jako jedynego słusznego i w pełni uznanego głosu wiodących klubów w Europie i jako taki podjął szereg decyzji, aby zapewnić, że będzie on w stanie nadal skutecznie wypełniać swoją rolę. Podjęte decyzje obejmują:

  • Potwierdzenie, że obecny Zarząd pozostaje taki, jak obecnie, kształtując wszystkie kluczowe decyzje i zostanie teraz uzupełniony o nowe możliwości członkostwa w ECA;
  • Utworzenie Komitetu Wykonawczego działającego pod auspicjami Zarządu w celu zarządzania codzienną pracą w tym okresie przejściowym. Członkowie Zarządu ECA w tym Komitecie Wykonawczym to: Nasser Al-Khelaifi (Paris Saint-Germain), Michael Gerlinger (FC Bayern München), Edwin van der Sar (AFC Ajax), Dariusz Mioduski (Legia Warszawa), Aki Riihilahti (HJK Helsinki) i Michele Centenaro (niezależny członek zarządu ECA i były sekretarz generalny);
  • Propozycja, aby zastąpić rezygnującego przewodniczącego ECA Andreę Agnellego, honorowym przewodniczącym ECA Karlem-Heinzem Rummenigge (FC Bayern Monachium) w roli jednego z dwóch przedstawicieli ECA w Komitecie Wykonawczym UEFA.

W ramach tej nowej struktury ECA wprowadziło wymaganą krótkoterminową pewność, aby nadal odgrywać swoją rolę w kierowaniu kluczowymi wysiłkami Stowarzyszenia w imieniu wszystkich jego obecnych członków, współpracując z kluczowymi interesariuszami, w szczególności z UEFA i FIFA, FIFPRO i ligami krajowymi, w podejmowaniu ważnych decyzji niezbędnych do zarządzania w tym okresie.

Zarząd zwrócił się teraz do Komitetu Wykonawczego o konsultacje i zalecenia dotyczące powołania nowego przewodniczącego ECA. W najbliższych dniach zostanie podjętych i ogłoszonych szereg dalszych decyzji dotyczących struktur ECA, w tym wybory / nominacje w celu obsadzenia zwolnionych miejsc w Zarządzie.

Ponadto, po dzisiejszym zatwierdzeniu przez UEFA ExCo nowego formatu rozgrywek klubowych na sezon 2024/25, nowy Komitet Wykonawczy ECA stwierdził, co następuje:

  • Cieszymy się, że reforma rozgrywek klubowych UEFA osiągnęła ten ważny krok milowy. Uzgodnienie nowych formatów rozgrywek stworzy większą liczbę ekscytujących spotkań wysokiej jakości dla kibiców i zwiększy udział klubów na wszystkich poziomach – zasady i cele, które ECA określiło wiosną 2019 roku, kiedy rozpoczynaliśmy tę reformę;
  • Idąc dalej, cały zarząd ECA będzie koncentrował się na kontynuowaniu wysiłków zmierzających do zawarcia ustaleń z UEFA dotyczących jej odnowionych stosunków po 2024 roku, ponieważ zamierzamy kształtować europejską klubową piłkę nożną na nadchodzące lata.

Źródło: football-italia.net

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anavrin_
2 lat temu

Wczoraj zadałem pytanie, kto następny, kto następny ukaże swoją hipokryzję w pełnej krasie. Nie musiałem długo czekać. „… jako jedynego słusznego i w pełni uznanego głosu wiodących klubów w Europie”. No jak widać nie, bo gdyby było inaczej, secesja klubów-założycieli nie miałaby miejsca. Nie przeszkadza to kolejnym, po UEFA/FIFA, ligach, być „najważniejszymi”, „jedynymi”. A pamiętajmy, że ECA to kolejna struktura, jak widać wcale nie tak ważna jak im się wydaje. Najważniejsi są piłkarze (bo to oni tworzą ten sport) i kluby (bo piłka to gra zespołowa; kluby, a nie struktury klubów), z tym, że przecież możliwa jest różnica zdań i… Czytaj więcej »

Najnowsze artykuły:
Przejdź do paska narzędzi