Inne

tItOveN | 27 kwietnia 2020

FIFA proponuje pięć zmian w meczach

FIFA oficjalnie zwróciła się z wnioskiem o wprowadzenie modyfikacji w przepisach dotyczącej ilości możliwych zmian. W ten sposób władze światowej piłki chcą pomóc klubom poradzić sobie z natłokiem spotkań, gdy rozgrywki w Europie zostaną wznowione. 

Propozycja została przesłana do IFAB, która zajmuje się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną.

Jedną z obaw w związku z restartem rozgrywek jest to,  że wyższa niż normalnie częstotliwość spotkań może zwiększać ryzyko potencjalnych kontuzji w wyniku przeciążenia fizycznego zawodników – napisała FIFA w oświadczeniu wysłanym do Reuters.

Każda drużyna otrzyma teraz możliwość wykorzystania pięciu zmian podczas meczu, z możliwością dokonania dodatkowej zmiany w dogrywkach. 

Grę w piłkę należy wznowić tylko wtedy, gdy służba zdrowia i rządy państw potwierdzą, że jest to całkowicie bezpieczne i nie zakłóci to świadczenia usług medycznych dla społeczeństwa – zastrzega się w komunikacie.

Agencja Reuters twierdzi przy tym, że zamysłem FIFA jest pozostawienie zespołom możliwości dokonywania zmian podczas 3 przerw w grze (podobnie jak do tej pory), nie licząc przerwy pomiędzy połówkami, by zachować dynamiczność spotkań. Skutkiem tego prawdopodobnie będzie dużo częstszy widok dokonywania podwójnych bądź nawet potrójnych zmian.

Proponowane rozwiązanie obowiązywałby we wszystkich meczach rozgrywanych pod auspicjami FIFA do 31 grudnia przyszłego roku, pomagając drużynom zarządzać ich kadrami po wznowieniu gry.

Większości piłkarzy w czołowych ligach europejskich, w tym Serie A, od marca obowiązuje zakaz treningów.

O możliwości wprowadzenia 5 zmian mówi się w kuluarach już od jakiegoś czasu. Pojawiły się już także głosy sceptyczne, sugerujące, że niektóre zespoły mogą zdecydowanie zyskać na tej zmianie – w tym Juventus. 

Źródło: football-italia.net

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze artykuły:
Przejdź do paska narzędzi