Inne

maciejovsky | 20 stycznia 2022

FIFA wprowadza zmiany w przepisach dot. wypożyczeń

Od lata FIFA wprowadzi nowe przepisy dotyczące wypożyczeń zawodników.

W praktyce może być to problematyczne dla takich klub jak Juventus czy Chelsea, które na potęgę wypożyczają piłkarzy do słabszych klubów, by tam łapali doświadczenie.

Wprowadzenie nowych ram regulacyjnych dla wypożyczeń zawodników to kolejny ważny krok w kontekście szerszej reformy systemu transferowego, którą rozpoczęliśmy w 2017 roku.

Początkowo wdrożenie nowych przepisów planowaliśmy na lipiec 2020 roku, jednak musieliśmy je opóźnić w wyniku pandemii COVID-19.

Dyskusje z różnymi grupami interesariuszy położyły podwaliny pod nowe ramy i zapewniły, że nowe zasady są mocno zakotwiczone w następujących celach: rozwijanie młodych graczy, promowanie równowagi konkurencyjnej, zapobieganie gromadzenia piłkarzy.

Aby zapewnić osiągnięcie tych celów, nowe ramy regulacyjne będą obejmować:

– wymóg pisemnej umowy określającej warunki wypożyczenia, w szczególności czas jego trwania oraz ustalenia finansowe,

– minimalny czas wypożyczenia wynoszący okres między dwoma momentami rejestracji i maksymalną długość wypożyczenia wynoszącą rok,

– zakaz wypożyczania profesjonalnego zawodnika do trzeciego klubu w trakcie wypożyczenia do drugiego klubu,

– ograniczenie liczby wypożyczeń na sezon między tymi samymi klubami: w dowolnym momencie sezonu klub może mieć maksymalnie trzech wypożyczonych zawodowców do jednego klubu i maksymalnie trzech wypożyczonych zawodowców z jednego klubu,

– ograniczenie całkowitej liczby wypożyczeń na sezon.

Aby zapewnić sprawne wdrożenie, będzie obowiązywał okres przejściowy od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. W podanym odstępie czasowym klub będzie mógł wypożyczyć (i mieć wypożyczonych) maksymalnie ośmiu piłkarzy w dowolnym momencie w trakcie sezonu.

Od 1 lipca 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. obowiązuje ta sama konfiguracja, ale z maksymalnie siedmioma profesjonalistami.

Wreszcie, od 1 lipca 2024 r., obowiązywać będzie ta sama konfiguracja, ale ograniczona do maksymalnie sześciu profesjonalistów. Gracze w wieku 21 lat i młodsi oraz zawodnicy wyszkoleni w klubach będą zwolnieni z tych ograniczeń – czytam w oficjalnym oświadczeniu FIFA.

Źródło: football-italia.net

Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OldLady
2 lat temu

Jakby jeszcze ktoś wyjaśnił co przez to mamy osiągnąć? To, że będzie miał szans na zbudowanie tańszym kosztem mocnej kadry? Znów premiowanie najbogatszych, którzy biorą co chcą – zwyczajnie kupując tego czy owego?

wojojuve
2 lat temu
Reply to  OldLady

Ehh, artykuł jest dosyć prosto napisano, ale ok, wyjaśnię Ci. Oczywiście, że ta praktyka nie zatrzyma takich, jak PSG, którzy mogą zapłacić każdą cenę, jednak niewiele jest takich klubów. Z kolei jest wiele takich sytuacji, że największe kluby w danym kraju wykupują stosunkowo tanio obiecujących młodych zawodników i wypożyczają do mniejszych klubów do ogrania. Mniejsze kluby dostają jakieś ochłapy za ich ogranie i tyle. FIFA chce aby duże kluby same rozwijały swoich zawodników lub płaciły odpowiednio duże kwoty tym mniejszym za już ogranego. Czy to dobra drogą? Pewnie jak większość pomysłów fifa/uefa nie wypali.

OldLady
2 lat temu
Reply to  wojojuve

Oczywiście, że nie wypali. Spowoduje tylko jeszcze większy rozdział między bogaczami, a resztą towarzystwa, które jakoś radziło sobie choćby przez wypożyczenia.

Ci, którzy starali się budować siłę klubu właśnie przez to ogrywanie swoich talentów – dostaną po nosie. Ci, których stać na kupno będą mieli to gdzieś. Owszem na niższych poziomach to może wzmocni kluby i rywalizację. Nie wiem czy tędy droga. Jak FIFA chce by kluby rozwijały swoich zawodników to niech wprowadzi wymóg, że ma grać X wychowanków w każdym meczu i po sprawie.

wojojuve
2 lat temu
Reply to  OldLady

No właśnie wręcz przeciwnie. Co prawda dla takiego klubu, jak Ajax, czy Fiorentina, którzy wychowują swoich graczy i sprzedają niewiele to zmieni. Jednak dla np Genoi, Bologny, czy innych maluszków, którzy ogrywają graczy Juve, Interu, czy Milanu za ochłapy to już sporo.

Pepe_Mar
Editor
2 lat temu
Reply to  OldLady

Zasadniczo to chyba spowoduje mniejsze skupywanie młodych talentów z małych klubów i hurtowe wypożyczanie do innych. Ma to wg. mnie sens, bo w takim wypadku taki np. Pjaca zamiast przyjść do Juve i być wypożyczany kilka razy, mógłby z chorwacji skoczyć najpierw do jakiejś Holandii czy drugiej ligi w Hiszpani, Włoszech czy Niemczech.

W praktyce mniejsze kluby powinny mieć łatwiej o kupno młodych talentów.

Nie wiem tylko czy skrócenie maksymalnego czasu wypożyczenia do roku to akurat korzystne rozwiązanie.

Najnowsze artykuły:
Przejdź do paska narzędzi