luigi del neri

W zespole Aquieleia z rodzinnego miasta rozpoczyna się piłkarska kariera Luigi Del Neriego, która następnie zaprowadzi go do Foggii i Sampdorii. To właśnie z Foggią debiutuje w Serie A, dokładnie 7 października 1973 roku w konfrontacji z Juventusem (Bianconeri wygrali 2-1).

Karierę trenerską zaczyna w 1986 roku z amatorami z Gorizii, a cztery lata później prowadzi Teramo do trzeciego miejsca w Serie C2. Rok później, w sezonie 1991/92 z Ravenną awansuje do Serie C1. Kolejne dwa lata spędza w Novarze, ale sezon 1994/95 kończy z Noceriną, która wywalcza awans do Serie C1. Od sezonu 1996/97 do 1998/99 pracuje z Ternaną, z którą dwukrotnie awansuje – z C2 do Serie B, a w 2000 roku rozpoczyna swoją przygodę z Chievo Verona. Pierwszy sezon w Serie B kończy na trzecim miejscu, czym awansuje do najwyżej klasy rozgrywkowej. Tak rodzi się ‚cud Chievo”, bo ekipa z Verony w pierwszym sezonie w Serie A kończy rozgrywki na piątym miejscu. Del Neri zostaje w Veneto na dwa kolejne lata.

W 2004 obejmuje Porto, mistrza Europy, ale pracę tam kończy jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek. We wrześniu zgłasza się po niego Roma, w której pracuje przez 24 spotkania. Następnie przychodzi czas na Palermo, ale ostatecznie wraca Chievo, jednak nie zagrzewa tam miejsca, bo w 2007 przenosi się do Atalanty. W Bergamo Del Neri dwukrotnie ratuje Serie A dla zespołu, zajmując odpowiednio dziewiąte i jedenaste miejsce. W sezonie 2009/10 obejmuje z Sampdorią i po ‚cudzie Chievo’ przychodzi czas na ‚cud Sampdorii’ – zespół zdobywa bowiem 67 punktów, 19-krotnie wygrywając, 10-krotnie remisując, a dzięki czwartemu miejscu w rozgrywkach kwalifikuje się do rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów. Wtedy zgłasza się po Gigiego Juventus.

19 Maja 2010 roku przejmuje stery nad Starą Damą. Drużynę z Turynu prowadził w zaledwie 35 spotkaniach, notując dość marne wyniki. Juventus zwyciężył w tym czasie w zaledwie 13 spotkaniach, zajmując 7 miejsce w Serie A. Z posadą w klubie pożegnał się po zaledwie sezonie. Zaskakujące jest jednak, że w ciągu swojego pobytu w Turynie udało mu się zdobyć trofeum. Był to puchar Trofeo Berlusconi, coroczny turniej piłkarski organizowany przez prezesa Milanu Silvio Berlusconiego, poświęcony pamięci jego ojca Luigiego.

Po przygodzie w Juventusie prowadził jeszcze Geona CFC, Hellas Verona oraz Udinese. Karierę trenerską zakończył w 2017 r. 

 

Autor: Kamillo/Kenny

Przejdź do paska narzędzi