Zarząd

tItOveN | 30 czerwca 2021

Juventus podwyższy kapitał zakładowy o 400 mln euro

Z oficjalnego komunikatu wydanego po zebraniu zarządu klubu wynika, że straty związane z pandemią COVID-19 szacuje się na 320 mln euro. Jednocześnie zarząd zamierza podnieść kapitał zakładowy spółki o 400 mln euro. 

Jak czytamy na stronie głównej Juventusu:

Zarząd przeanalizował wpływ pandemii na trzy lata budżetowe w okresie 2019/22; szacowany jest on obecnie na łączną kwotę 320 mln eur, stanowiąc bezpośrednie i pośrednie negatywne skutki pandemii. 

Potwierdzono długoterminowe cele strategiczne, o których mowa w planie rozwoju klubu na lata 2019/24, związane z konkurencyjnością na tle sportowym i stabilnością ekonomiczno-finansową.

Zarząd ustalił wytyczne dotyczące podwyższenia kapitału o kwotę 400 mln euro w celu wsparcia ww. planu, który ze względu na pandemię zostanie zmodyfikowany w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku obrotowego 2021/22.

Przyznano nowemu członkowi zarządu, Maurizio Arrivabene, uprawnienia dotyczące zarządzania obszarem biznesowym związanym z piłką nożną.

W wydanym komunikacie prasowym można odnaleźć kilka bardziej szczegółowych informacji:

  • Zarząd przeanalizował skutki rozprzestrzeniania się pandemii Covid-19 i zaktualizował swoje szacunki. W porównaniu z prognozami wskazanymi w Planie Rozwoju na lata obrotowe 2019/24, całkowite bezpośrednie i pośrednie negatywne skutki ekonomiczne pandemii w latach obrotowych 2019/22 są obecnie szacowane na 320 mln euro.
  • Zakładając, że począwszy od roku obrotowego 2022/23 nasza działalność nie będzie już dotknięta pandemią, zarząd potwierdził kluczowe cele strategiczne Planu Rozwoju. W celu uwzględnienia skutków w perspektywie średnioterminowej, konieczna będzie zmiana i rozszerzenie Planu Rozwoju, który będzie opierał na zawartych w nim celach.
  • Zarząd ustalił wytyczne w celu wzmocnienia kapitału własnego poprzez podwyższenie kapitału zakładowego o kwotę do sumy 400 mln euro, aby wesprzeć proces zmiany Planu Rozwoju w następstwie pandemii.
  • Spółka EXOR N.V. wyraziła swoje poparcie dla tej operacji i zobowiązała się do objęcia akcji, które zostaną wyemitowane w ramach podwyższenia kapitału, proporcjonalnie do jej obecnego udziału wynoszącego 63,8%. Spółka zamierza zaangażować konsorcjum subemisyjne w celu subskrypcji wszelkich akcji, które mają zostać wyemitowane, i w tym celu skontaktowała się już z niektórymi wiodącymi instytucjami bankowymi.
  • Proponowane podwyższenie kapitału, które może również zostać przeprowadzone poprzez przyznanie zarządowi niezbędnych uprawnień zgodnie z art. 2443 włoskiego kodeksu cywilnego, zostanie przeanalizowane i sfinalizowane na posiedzeniu zarządu we wrześniu 2021 r. zwołanym w celu zatwierdzenia, między innymi, projektu sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2020/21, przed dorocznym walnym zgromadzeniem zaplanowanym na październik 2021 r.

Źródło: juventus.com

 

Subscribe
Powiadom o
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OldLady
1 rok temu

Nie odnosicie Panowie wrażenia, że jesteśmy trochę jak PSG? Gdy braknie nam sianka to pojawia się Exor, który ratuje nam skórę – zupełnie jak szejki. Oczywiście z tą ZASADNICZĄ różnicą, że Exor i inne zabawki są w rękach Agnellich.

anavrin_
1 rok temu
Reply to  OldLady

Otoz chyba nie. Mowa w tekscie o emisji akcji (choc pytanie czy nie bylo mowy o papierach wartosciowych). Mowa tez o podmiocie subemisyjnym, co oznacza ze pewnie kapital pozyskany z emisji – tak najczesciej sie robi – beda reinwestowali w inne instrumenty finansowe, generujac dochod w ten sposob. Jesli nie beda szli w tzw. pochodne instrumenty finansowe, to plan nie rozni sie od dzialan mnostwa podmiotow ktorych celem jest klasycznie i ekonomicznie rozumiana dzialalnosc spekulacyjna. Oczywiscie zalozylem, ze mowa o papierach wartosciowych. Tak czy owak, mnie nie przekonuje gdy podmiot dzialajacy w sektorze gospodarki realnej miota sie w dzialanosci typowej… Czytaj więcej »

Chinook
1 rok temu
Reply to  anavrin_

A może z tym podmiotem subemisyjnym chodzi o objęcie pozostałych akcji, których nie obejmie Exor (pakiet 36%). Myślę że raczej mówimy o klasycznym podniesieniu kapitału, a uzyskany w ten sposób kapitał ma być przeznaczony na cele inwestycyjne (oby tu nie było jakiejś konwersji długu, nie wiem czy Juve ma jakiś dlug do Exora, np. z tyt. pożyczki / obligacji). W normalnym układzie powinien polecieć Zarząd, za przemarnowanie gotówki, za nieprzygotowanie modelu biznesowego, których pozwoli się samofinansować. Ok – mamy pandemię, ale nie powinno być aż takich strat. Zatrudnienie luksusowego żigolaka, tym samym zblokowanie harmonijnego rozwoju klubu powinno być gwoździem do… Czytaj więcej »

AdiJuve
1 rok temu
Reply to  Chinook

Nie dało się stworzyć takiego modelu żeby przewidział takie coś jak pandemia i jej skutków na finanse klubu. Nawet hipotetycznie przyjmując takie założenie co jak wspomniałem było nierealne to klub po prostu musiałby przestać wydawać pieniądze na transfery, żeby być gotowy na takie straty i działać samofinansując się. Co do Ronaldo to on nam się spłaci bez problemowo, sponsorzy(Jeep, adidas) głównie z jego powodu podnieśli kwoty jakie płacą Juventusowi i to znacznie. Bez niego nie byłoby takiego skoku, nawet po odejściu Ronaldo klub będzie finansowo na jego sprowadzeniu zarabiał. Wcześniej byliśmy w 3 lidze jeżeli chodzi o kasę od sponsorów,… Czytaj więcej »

pogon
1 rok temu
Reply to  AdiJuve

Nie dało się? To sobie zobacz na sytuację finansową Atalanty, są na plusie. Ligę Mistrzów mają, wyprzedzili nas w Serie A.

Chinook
1 rok temu
Reply to  AdiJuve

Nie wiem skąd twierdzenie, że wcześniej byliśmy w 3 lidze 🙂 Żigolak to mokry sen Agnelliego, który się zdecydowanie zapędził. Bez pandemii też bylibyśmy w czarnej dupie. Nigdy nie poznamy faktycznego wpływu Ronaldo na nasze przychody, bo Zarząd będzie przejaskrawiał dane – trochę z doświadczenia wiem, jak wygląda sprawozdawczość giełdówek 🙂 Wpływ Ronaldo z punktu widzenia sportowego i ekonomicznego jest dla mnie oczywiście negatywny, a jego zarobki powodują, że nie jesteśmy nikogo sprowadzić. Ale nikt tego nie powie. Agnelli też nie przyzna się do błędu, prawdopodobnie nie powie Mendesowi że chciałby jego odejścia. Poruszamy wiele wątków ale litości, czyżbyś był… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Chinook
AdiJuve
1 rok temu
Reply to  Chinook

Fajnie, że wiesz jak wygląda sprawozdawczość giełdówek, ale czy w ogóle zajrzałeś przed pisaniem tego posta do sprawozdań finansowych Juve? Nie bylibyśmy w czarnej dupie wystarczy porównać sezon sprzed Ronaldo, sezon z nimi a także sezony pandemii, strata jaką notujemy na pandemii sprawia że klub musi być dofinansowany. Głownie tracimy przez brak kibiców a co za tym idzie nie możemy także w odpowiedni sposób wykorzystać potencjału marketingowego jaki daje Ronaldo, m.in. brak tournee, które generowało spore pieniądze dla klubów. Wystarczy zobaczyć ile Juventus zarabiał na umowach sponsorskich przed Ronaldo a jak to skoczyło dzięki Portugalczykowi, tak wtedy byliśmy w 3… Czytaj więcej »

Chinook
1 rok temu
Reply to  AdiJuve

O ile pamiętam, na stratach zaczęliśmy jechać jeszcze przed przyjściem Ronaldo. A samego Ronaldo widzę jako symbol braku długoterminowej strategii, zarówno w sensie ekonomicznym jak i sportowym. Nie ma dla mnie okoliczności, które bronią decyzji o jego zakupie. W momencie przyjścia zarabiał więcej (31)…niż cała drużyna Atalanty. Lukaku, który naturalnie go zjada obecnie, zarabia 7,5. I nie wierz w informacje, ile Ronaldo przyniól przychodów drużynie, bo tego nikt Ci nie powie, a już na pewno nie broniący swojej decyzji Zarząd 🙂 Mamy w drużynie gwiazdora i całą bandę dobrych i bardzo dobrych zawodników, ale praktycznie bez zawodników ze ścisłej światowej… Czytaj więcej »

AdiJuve
1 rok temu
Reply to  Chinook

Straty to klub generował cały czas, ciężko znaleźć rok w którym finanse były jakoś znaczące na +, akurat klub piłkarski to nieco inny rodzaj biznesu, dla wielu to wizytówka, także dla Agnnelich wizytówką jest Juventus i to, że musieli co jakiś czas dorzucać trochę siano do Juventusu ich nie bolało i było wkalkulowane od samego początku. Z tym, ze strata z powodu pandemii nie była nigdzie wkalkulowana i nikt jej przewidzieć nie mógł. Ja nie wierzę zarządowi tylko liczbą, a fakty są takie, ze dzięki CR7 kontrakty sponsorskie i inne wpływy od sponsorów podskoczyły jak nigdy w historii. Oczywiście pewnie… Czytaj więcej »

Gryfel
Admin
1 rok temu
Reply to  OldLady

No sytuacja jest podobna, ale skala zupełnie inna.
Poza tym u nas takie sytuacje są wyjątkowe. Pierwszy to był zakup Ronaldo, a była to pewnego rodzaju pożyczka, bo później Portugalczyk spłacił się koszulkami i udziałem w kampaniach marketingowych Exoru.
Teraz mamy długi Covidowe, wywołane brałem dni meczowych, które przynoszą rocznie ok 100mln.
Tak mamy wysokie wydatki, ale były one zrównoważone z przychodami do czasu pandemii.

Porównywanie tego do P$G, ktore w tym okienku wydalo już ok 50 mln tylko na nowe kontrakty jest trochę przesadzone

pogon
1 rok temu

Exor jest tym ,,powodem” dla którego nie musimy teraz jak Inter sprzedawać największych gwiazd i brać pożyczek od dziwnych funduszy tylko możemy skorzystać z czasowego wsparcia i normalnie prowadzić klub. Elkann jako prezydent się nie sprawdził, ale głównie dzięki niemu Juventus ma względny spokój.

NoGood
1 rok temu
Reply to  pogon

A czy ktoś tu się w malkontenctwie nie zapędził? Jako prezydent czego Elkann się nie sprawdził?

pogon
1 rok temu
Reply to  NoGood

Juventusu.

NoGood
1 rok temu
Reply to  pogon

A kiedy to było?

aalessio1dp10
1 rok temu

Tak trochę nie na temat, ale 29 czerwca Eleven Sports oficjalnie ogłasza wyłączność na Serie A w Polsce na następne 3 sezony, bardzo dobra wiadomość 😁

J33
J33
1 rok temu
Reply to  aalessio1dp10

No i gitarka

wojojuve
1 rok temu

Pinsoglio zostaję w Juve na dłużej 🙂

Najnowsze artykuły:
Przejdź do paska narzędzi