Juventus Women

tItOveN | 5 sierpnia 2021

Klub pod lawiną krytyki za rasistowski wpis [AKTUALIZACJA]

Konto twitterowe Juventus Women znalazło się pod ostrzałem po tym, jak opublikowano spektakularnie nieprzemyślane i rasistowskie zdjęcie.

Zdjęcie wydaje się być sceną z ośrodka treningowego, na którym zawodniczka zakłada na głowę mały czerwony stożek, przypominający kapelusz.

Fotografowana przytrzymuje również palcami swoje oczy, aby wydawały się bardziej chińskie, co komentujący poczytują za kolejną oznakę tego, jak bardzo zacofani są Włosi w kwestii rasizmu.

Oczywiście, tweet – wraz z emoji śmiechu – otrzymał tysiące odpowiedzi w ciągu kilku minut i został ostatecznie usunięty po 25 minutach. Administratorzy najwidoczniej zdali sobie sprawę z popełnionego błędu.

Wystosowano także oświadczenie, w którym przeproszono za wpis.

Szczerze przepraszamy, że nasz tweet – który nie miał na celu wywołania kontrowersji ani nie miał żadnych podtekstów na tle rasowym – mógł kogoś urazić. Juventus zawsze był przeciwny rasizmowi i dyskryminacji. #DifferencesMakeTheDifference

W komentarzach do powyższego internauci wyciągają słowa Bonucciego sprzed lat, który po rasistowskim zachowaniu kibiców Cagliari w stosunku do Moise Keana komentował, że była to sytuacja 50 na 50, sugerując, iż napastnik Juventusu nie był bez winy.

[AKTUALIZACJA] 

[12:15] Juventus wystosował dzisiaj komunikat na swojej stronie internetowej:

[AKTUALIZACJA] 

[13:10]  Biorąc pod uwagę fakt, że zdjęcie zostało zrobione na treningu Juventusu w Barcelonie, gdzie Salvai miała na sobie koszulkę Adidasa, Bianconeri muszą również zmierzyć się z krytyką ze strony producenta swoich koszulek.

Adidas potępia rasizm, czy to celowy czy nie. Nie ma dla niego miejsca w sporcie czy społeczeństwie. Rozmawiamy z klubem na temat rozwiązania tej sprawy – powiedział rzecznik prasowy na łamach Sky Sports UK.

Źródło: football-italia.net/twitter

Subscribe
Powiadom o
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anavrin_
10 miesięcy temu

Yyy, a czemu nie odebrano tego na zasadzie, „hej Chiny, pamiętamy i myślimy o was”, jako rodzaj pozdrowienia albo czegoś podobnego? Wszak skośne oczy u Chińczyków to żaden rasizm, to fakt (dlaczego ktoś obraża się o fakty?). Całkiem podobnie z tymi kapelusikami, też rzecz charakterystyczna w ubiorze. Wiadomo, spece od social mediów powinni mieć świadomość, że na 99% takie zdjęcie wywoła gównoburzę, ale bawi mnie, że tak łatwo ludziom do głowy przychodzi w pierwszej kolejności myśl, że inni NA PEWNO chcieli ich lub ich poglądy obrazić i NA PEWNO są w ogóle źli i zepsuci. To tylko niewinne zdjęcie, ja… Czytaj więcej »

Pavelo93
10 miesięcy temu
Reply to  tItOveN

Pod płaszczykiem dobra (tolerancji) robi się dym z blachych rzeczy, robią problem z niczego – na rakiem samej zasadzie z wierszyka o kursy ku Bamboz robi się jakiś pseudo rasistowski manifest 😉 śmieszne to jest – bo ktoś nie zwraca uwagę na to jaki faktyczny jest przekaz Jedynym sensem tego działania jest podział ludzi i skupienie ich uwagi na problemy nieistotne, aby nie zajmowali się bardziej skomplikowanymi problemami – zamiast rozwijać i ciągnąć w górę człowieka (czy czytelnika poprzez gazety itd) w górę, to spłyca si przekaz – ponoć z każdym kolejnym rokiem średnie IQ ludności spada o 7 punktów… Czytaj więcej »

Gregor del Ptasior
10 miesięcy temu

Z tym całym rasizmem ludziom już odbiło dokumentnie. Niedługo nie będzie można poprosić o żółty ser czy czarne oliwki. PATOLA!

Luke44islands
10 miesięcy temu

Kolejna gó*no burza z niczego. Żyjemy w chorych czasach.

OldLady
10 miesięcy temu

Nie wiem co tu jest rasistowskiego, a raczej nie uważam się za zacofanego w tym temacie.

pogon
10 miesięcy temu

Za Wikipedią : Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. racisme od race „ród, rasa, grupa spokrewnionych”) – zespół poglądów opartych na pseudonaukowej teorii przyjmującej wyższość jednych ras nad drugimi. Przetrwanie tych „wyższych” ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami „niższymi”. Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd określany jest w języku angielskim jako racialism.

Podstawowe pytanie: czy to zdjęcie naprawdę wpisuje się w taką definicję?

Chinook
10 miesięcy temu

W sensie że robienie sobie skośnych oczu i śmianie się z tego jest ok, tak? 😀 Strasznie hejtujemy tutaj z naszego monokulturowego kraju i chyba mało rozumiemy. Ale pomijając to, wiedząc jakie są obecnie tendencje, jak można takie zdjęcie zrobić i opublikować…. Ale patrząc na twarz dziewczyny, chyba wpisuje się ona w te spadki IQ, o których piszecie…

Pluto
10 miesięcy temu
Reply to  Chinook

Zrobić skośne oczy? Skandal i obraza.
Zasugerować, że ktoś jest głupi z powodu wyglądu jego twarzy – me gusta.
🤦🤦🤦

Chinook
10 miesięcy temu
Reply to  Pluto

Jakoś mi tak wygląd współgrał z tym co wrzuciła do netu 😀

OldLady
10 miesięcy temu
Reply to  Chinook

Nie kompromituj się kolejnymi wpisami…

Chinook
10 miesięcy temu
Reply to  OldLady

Nasz kraj staje się coraz bardziej zaściankowy, więc pytanie czy powinniśmy mówić co wypada a co nie w kontekście tolerancji 😀

El_Caballo_De_Herrero_Magico
10 miesięcy temu
Reply to  Chinook

W kontekście tolerancji należy zapytać czy wypada abyś Ty się wypowiadał…

Gregor del Ptasior
10 miesięcy temu
Reply to  Pluto

W punkt 😉

Gryfel
Editor
10 miesięcy temu

W całej tej atmosferze poklepywania się po pleckach, zapominacie, że sytuacja nie tyczy się was ale azjatów. I na tym polega cały problem, bo ludzie uważają, że jak dla mnie to jest śmieszne i nieobraźliwe to dla kogoś innego też nie było, bo przecież nie miałem złych zamiarów. To trochę myślenie w stylu Pana Areczka z Januszexu – powiedziałem Krysi, że ma ładny biust bo to przecież prawda, a co to komplementu w pracy powiedzieć nie można? Dużą część Azjatów obraża to, że ktoś sobie robi śkośne oczy i tyle w temacie. Dlatego jak chce się uszanować tych ludzi to… Czytaj więcej »

OldLady
10 miesięcy temu
Reply to  Gryfel

Fajnie naświetlasz problem, ale trzeba też gdzieś postawić granicę inaczej każdy będzie się czuł obrażony byle pierdołą w jego subiektywnym odczuciu. Trzeba patrzeć na zdarzenia obiektywnie i jeśli pewne zdarzenia obiektywnie oceniając nie są rasistowskie – bo gdzie tu jakaś dyskryminacja, wywyższanie czy poniżanie to nie wiem – to nie ma co w nieskończoność rozszerzać katalogu zachowań, które kogoś obrażają bo faktycznie jak to ktoś wspomniał sera żółtego nie będzie można kupić bo wszystko będzie się wszystkim kojarzyło.

Gryfel
Editor
10 miesięcy temu
Reply to  OldLady

Tak, nie ma to jak argumentować wywalając hiperbole, że zaraz dzieciom w przedszkolu zabronią używać żółtej kredki. Fakty są takie. Juve wrzuciło post. Wystarczająca grupa użytkowników w sieci zauważyła, że jest to wpis obrażający azjatów, klub post zdjął i przeprosił. Zadziała tzw niewidzialna ręka rynku. Jakby to rzeczywiście było ok, to nikt by nie zareagował. Nie potrzeba katalogu czynów zabronionych, ani żadnej komisji śledczej. Polacy sie obrażają o „polskie obozy koncentracyjne”, a inni powiedzą, przecież były w Polsce to są polskie, o co oni się tak obrażają, to ich subiektywne odczucia itd. Jak nie chcesz obrażać innych, to nie rób… Czytaj więcej »

OldLady
10 miesięcy temu
Reply to  Gryfel

Nie rozumiesz nadal. Co rusz granica poprawności się przesuwa. W tym poście nie ma nic co by mogło Azjatów obrażać. Kompletnie nic.
Zarzucasz mi posługiwanie się hiperbolą, a to akurat na miejscu bo ukazuje gdzie ten absurd nas zaprowadzi. Obozy koncentracyjne to inna sprawa bo sugeruje, że Polacy je założyli i mamy prawo się o to upominać – by tego skrótu myślowego nie używać – to nie jest żadne subiektywne odczucie tylko fakty. Z ciekawości – w jaki sposób to obraża Azjatów? Jak oni to tłumaczą?

anavrin_
10 miesięcy temu
Reply to  OldLady

No właśnie też bym chętnie się tego dowiedział. Jak pisałem wyżej, przecież to fakt, że mają skośne oczy (podobnie jak faktem jest, że czarnoskórzy mają duże przyrodzenie; i co, tutaj jest to odbierane jako coś fajnego, pozytywnego w obiegowej opinii, podczas gdy w gruncie rzeczy niczym nie różnią się obie cechy obu ras). Gesty takie jak na zdjęciu wcale nie muszą oznaczać czegoś negatywnego, w sensie same w sobie są neutralne, a liczy się przekaz pochodzący od kogoś, kto taki gest wykonuje. Tutaj nie było żadnego złego zamiaru. Tak na logikę, ja wiem, że ktoś mógł poczuć się obrażony. Ale… Czytaj więcej »

NR.17
NR.17
10 miesięcy temu
Reply to  OldLady

Dobra, a jak ktoś udaje dziecko z zespołem Downa, dla żartów, to czy osoba, której dziecko faktycznie jest chore ma prawo poczuć się urażona? Twoim zdaniem nie, bo przecież to, że jej dziecko ma zespół Downa to fakt i nic się z tym nie da zrobić. Czy w Twoim rozumowaniu blackface też jest spoko? (niezależnie od kontekstu) Przecież czarni są czarni i malowanie sobie twarzy pastą do butów to super żart, nie mają prawa się obrażać. Czy jak dzieci nabijają się z kolegi w klasie, który nosi okulary, że jest okularnikiem i jest ślepy, to ma prawo się poczuć obrażony?… Czytaj więcej »

OldLady
10 miesięcy temu
Reply to  NR.17

Facet skośne oczy to żadna ujma i wątpię że miliardy Azjatów wstają przez to rano zdołowani. Nie porównuj tego z jakimiś niedoskonałościami ludzi , którzy nie mieli na nie wpływu jak choroby i nie sugeruj, że ja to robię bo to przekłamanie.

El_Caballo_De_Herrero_Magico
10 miesięcy temu
Reply to  Gryfel

„Polacy sie obrażają o „polskie obozy koncentracyjne”, a inni powiedzą, przecież były w Polsce to są polskie, o co oni się tak obrażają, to ich subiektywne odczucia itd.” Ten argument jest akurat nietrafiony. Obozy koncentracyjne powstawały na terenach III Rzeszy i Związku Radzieckiego. Polski w latach 39 – 45 nie było na mapie ponieważ została podbita przez ww. najeźdźców. Był polski naród ale to nie Polacy budowali i zarządzali obozami. To nie Polacy mordowali taśmowo ludzi i zrzucali do masowych grobów za pomocą spycharek gąsienicowych. Jeżeli ktoś jest przekonany, że obozy koncentracyjne były polskie to jest po prostu ograniczonym umysłowo… Czytaj więcej »

Gryfel
Editor
10 miesięcy temu

Widzisz, ale Ty nadal piszesz z perspektywy Polaka, który zna historię, realia i kontekst.
Jeśli ktoś jest przekonany, że robienie sobie skośnych oczu jest w jakiś sposób fajne dla azjatów to jest po prostu ograniczonym umysłowo ignorantem 😉

OldLady
10 miesięcy temu
Reply to  Gryfel

No ale przedstawisz w jaki sposób to obraża Azjatów?

Dochodzi do takich absurdów, że dzieci w szkole nie będą mogły udawać Chińczyków ukazując ich naturalne cechy bo ich to razi, choć chyba tylko ich i to w części.

El_Caballo_De_Herrero_Magico
10 miesięcy temu
Reply to  Gryfel

Stary, porównujesz masowe mordowanie ludzi z robieniem skośnych oczu. Dobrze się czujesz? Nie chcę Cię krytykować bo czytając wiele Twoich komentarzy uważam, że naprawdę sensownie piszesz i masz wysoki poziom intelektu. Ale proszę skończ swój wywód na ten temat bo się po prostu ośmieszasz. Powyższymi wypowiedziami potwierdzasz tylko, że media od wielu lat dzielą społeczeństwo na lepszych i gorszych, mądrych i głupich, tolerancyjnych i nie tolerancyjnych. Takie podziały prowadzą tylko do konfliktów, agresji, segregacji i degradacji wzajemnie współpracującego społeczeństwa jako całość.

Chinook
10 miesięcy temu

Czytam te komentarze tutaj i nie dowierzam. Tu naprawdę są osoby, które wyrokują czy coś Azjatę, Czarnoskórego itd. powinno obrażać czy nie. I teraz nie wiadomo, czy jest jakieś pole do rozmowy. Masa osób bezsensownie spijających sobie z dzióbka. Właściwie cała dyskusja powinna zamknąć się na wniosku, że to my powinniśmy zapytać takiego Azjatę, czy coś go obraża czy nie. W przeciwnym razie będziemy tylko powielać stereotyp zakompleksionego, ale wszechwiedzącego Polaka podłączonego do internetu w Januszowej Wólce. Trochę więcej pokory, mniej wymądrzania się.

Chinook
10 miesięcy temu
Reply to  Chinook

O rany kolejny do brydża… Mam wyrobione zdanie

didnthearnobell
10 miesięcy temu
Reply to  Gryfel

Hej, proszę o statystyki – duża część Azjatów: czy chodzi Ci o tych na całym świecie, czy może Chińczyków? Koreańczyków? Ale jeśli tak, to których? To tyle celem takiego lekko sarkastycznego wstępu. Natomiast bardzo doceniam Twój argument o Panu Areczku z Januszexu. Cudny – aż przypomina się powiedzenie o belce w oku. To Twoja prywatna opinia, masz do niej prawo. Natomiast pozwól, że przytoczę Ci dwa przykłady nie-do-końca-prywatnych opinii. Pierwszy na pewno Ci się spodoba, bo określa ludzi podobnych Tobie, a został ukuty w Chinach: Baizou: a sarcastic reference to those whose political opinions are perceived as being guided by… Czytaj więcej »

grzwys
10 miesięcy temu

Wszedłem, przeleciałem oczyma komentarze, „ludobójstwo, obozy koncentracyjne, wyzwiska o spadki IQ i standardowy już pojazd po Polaczkach..”
i wyszedłem…

A no tak, wróciłem się jeszcze tylko na chwilkę napisać moje przeżycia po 10sekundach pod tym tematem. Raczej nie wrócę i innym też to polecam.

El_Caballo_De_Herrero_Magico
10 miesięcy temu
Reply to  grzwys

Ludobójstwo i obozy koncentracyjne na terenach podbitych przez III Rzeszę i ZSRR. To niepodważalny fakt o którym należy pamiętać aby nigdy się coś takiego nie powtórzyło. Jeżeli ogarnie nas znieczulica na tego typu wydarzenia to historia zatoczy koło. A od czego się zaczęło? Od segregacji sanitarnej Żydów ze względu na domniemaną wszawicę. Czy to nie był rasizm? Jak to się potoczyło dalej każdy wie. Rasa Panów itd.. Wyzwiska o spadki IQ. Jakie wyzwiska? @Pavelo93 podał tylko rodzaj tendencji z jaką mamy do czynienia. Obserwując zachowanie ludzi na co dzień to jest trafne spostrzeżenie. Szczególnie w przypadku insta fejsbukowej „społeczności”. Skąd… Czytaj więcej »

Przejdź do paska narzędzi