W oświadczeniu wyczytać możemy m.in. o korekcie w budżecie, jakiej klub dokonał na podstawie zarzutów prokuratury, a także własnej zewnętrznej analizy sprawy wynagrodzeń zawodników w erze post-Covidowej. Nowe sprawozdanie na dzień 30 czerwca 2022 roku, uwzględniające zmiany w budżecie klubu przedstawione zostanie na spotkaniu akcjonariuszy 27 grudnia 2022 roku.
Turyn, 28 listopada 2022 roku. Zarząd Juventus Football Club S.p.A. (zwanego: „Spółka” lub „Juventus”), który zebrał się dzisiaj pod przewodnictwem Andrei Agnellego, po uzyskaniu nowych opinii prawnych i księgowych od niezależnych ekspertów powołanych do oceny kwestii podniesionych przez Consob zgodnie z art. 154-ter TUF w sprawie sprawozdania finansowego Spółki na dzień 30 czerwca 2021 r., przeanalizowało ponownie zarzuty wskazane przez Prokuraturę Sądu w Turynie, braki i kwestie krytyczne zauważone przez Consob oraz zastrzeżenia zgłoszone przez Deloitte & Touche S.p.A., niezależnego audytora Juventusu.
W odniesieniu do kwestii związanych z tak zwanymi „manewrami płacowymi” („manovre stipendi”) z lat obrotowych 2019/2020 i 2020/2021, Zarząd uznał złożoność takich profili dotyczących elementów wyceny, które mogą podlegać różnym interpretacjom w zakresie stosowanych metod księgowania i starannie rozważył możliwe alternatywne sposoby postępowania.
W wyniku takich ogólnych analiz i ocen, mimo że przyjęte podejście księgowe mieści się w ramach dozwolonych przez obowiązujące zasady rachunkowości, w celu zwiększenia ostrożności Spółka:
- Podjęła decyzję o dokonaniu korekty w drodze zwiększenia szacunku prawdopodobieństwa wystąpienia warunków trwałości w Drużynie dla tych zawodników, którzy zrzekli się części wynagrodzenia w biennale 2019/20-2020/21, i z którymi następnie zawarto umowy o podwyżki wynagrodzeń lub „premie lojalnościowe” (odpowiednio w lipcu/sierpniu 2020 r. dla pierwszego tzw. „manewru płacowego” i we wrześniu 2021 r. dla drugiego tzw. „manewru płacowego”);
- Na podstawie wskazanych powyżej możliwości przyjęcia uzasadnionych alternatywnych metodologii rachunkowości ocenił, że dokona pro-rata temporis (stosownie do upływu czasu) rozliczenia kosztów związanych z podwyżkami wynagrodzeń z lipca/sierpnia 2020 roku (dla pierwszego tzw. „manewru płacowego”) oraz z tzw. „premiami lojalnościowymi” z września 2021 roku (dla drugiego tzw. „manewru płacowego”) począwszy od najwcześniejszej daty tzw. konstruktywnego zobowiązania spośród rozważanych przez niezależnych ekspertów (a więc odpowiednio od czerwca 2020 roku i maja 2021 roku).
Powyższe korekty szacunków i założeń prowadzą zatem do korekty szacunków dotyczących rozliczeń międzyokresowych na koniec czerwca 2020 r., koniec czerwca 2021 r. i koniec czerwca 2022 r., jako efektu podwyżek wynagrodzeń zrealizowanych w lipcu/sierpniu 2020 r. oraz „premii lojalnościowej” zrealizowanej we wrześniu 2021 r., w związku z naliczaniem pro-rata temporis, zgodnie z tzw. podejściem liniowym (które jest jednym z podejść dopuszczonych przez zasady rachunkowości), począwszy od, odpowiednio, czerwca 2020 r. i maja 2021 r; wpływ zasadniczo zerowy na przepływy pieniężne i zadłużenie finansowe netto, zarówno w poprzednich latach obrotowych, jak i w zakończonym właśnie roku obrotowym oraz w przyszłych latach obrotowych i nie jest istotny dla kapitałów własnych za lata obrotowe zakończone 30 czerwca 2022 roku.
Skutki księgowe powyższego znajdą odzwierciedlenie w nowych projektach jednostkowych sprawozdań finansowych oraz w nowych skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych na dzień 30 czerwca 2022 roku, które zostaną przeanalizowane i zatwierdzone na najbliższym posiedzeniu Zarządu, ujawnione na rynku zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz przedłożone Zgromadzeniu Wspólników zwołanemu już na dzień 27 grudnia 2022 roku.
W związku z tym Rada Dyrektorów jednogłośnie zatwierdziła komunikat prasowy zawierający rozważania na temat sprawozdań finansowych na dzień 30 czerwca 2022 r. wymagane przez Consob zgodnie z art. 114 ust. 5 TUF, który jest dostępny w autoryzowanym mechanizmie przechowywania „1Info” (www.1info.it) oraz na stronie internetowej Spółki (www.juventus.com), w sekcji „Relacje Inwestorskie”. Dyrektorzy zwrócili się również do wewnętrznych struktur Spółki, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Obszaru Sportowego, o zakończenie analiz i przystąpienie do jak najszybszego wdrożenia już rozpoczętego procesu w celu dalszego wdrażania i doskonalenia procedur wewnętrznych i środków kontroli, które przyczynią się do procesu wzmocnienia zasad rachunkowości związanych z uznawaniem i wyceną aktywów i transakcji Spółki.
W związku z powyższym, w celu wzmocnienia zarządzania Spółką, Rada Dyrektorów podjęła decyzję o powołaniu Pana Maurizio Scanavino na stanowisko Dyrektora Generalnego („Direttore Generale”). Ponadto, członkowie Rady Dyrektorów, biorąc pod uwagę centralność i znaczenie nierozstrzygniętych kwestii prawnych i techniczno-księgowych, uznali, że w najlepszym interesie Spółki jest, aby Juventus zapewnił sobie nowy Zarząd, który zajmie się tymi sprawami.
W tym celu, na wniosek Przewodniczącego Andrei Agnellego i aby umożliwić jak najszybsze przedłożenie decyzji o odnowieniu składu Rady Dyrektorów na Zgromadzeniu Akcjonariuszy, wszyscy obecni na spotkaniu członkowie Rady Dyrektorów zadeklarowali rezygnację z pełnienia swoich funkcji.
Z tych samych powodów każdy z trzech dyrektorów posiadających uprawnienia (Przewodniczący Rady Dyrektorów Andrea Agnelli, Wiceprzewodniczący Pavel Nedved i Dyrektor Generalny Maurizio Arrivabene) uznał za stosowne zrzec się przyznanych im uprawnień. Rada Dyrektorów zwróciła się jednak do Maurizio Arrivabene o utrzymanie stanowiska Dyrektora Generalnego.
W związku z powyższym większość urzędujących Dyrektorów przestała istnieć, a zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i Regulaminem należy uznać, że Rada Dyrektorów przestała istnieć. Rada Dyrektorów będzie kontynuowała swoją działalność w systemie prorogatio do czasu Zgromadzenia Akcjonariuszy, które zostało zwołane na 18 stycznia 2023 r. w celu powołania nowej Rady Dyrektorów (z wyjątkiem Dyrektor Danieli Marilungo, która złożyła rezygnację w drodze odrębnego oświadczenia; więcej informacji znajduje się poniżej)1.
Juventus będzie nadal współpracował i współdziałał z Władzami nadzorczymi i branżowymi, bez uszczerbku dla obrony swoich praw w związku z wyzwaniami wniesionymi przeciwko sprawozdaniom finansowym i komunikatom prasowym Spółki przez Consob i Prokuraturę.
Informujemy, zgodnie z art. IA.2.6.7 Instrukcji towarzyszących regulaminom rynków organizowanych i zarządzanych przez Borsa Italiana S.p.A., że:
– w odniesieniu do rezygnacji Pani Danieli Marilungo, pełniła ona funkcję niewykonawczego i niezależnego dyrektora Spółki, a także członka „Komitetu Kontroli i Ryzyka” oraz „Komitetu ESG” Juventusu. Pani Marilungo uzasadniła swoją rezygnację, stwierdzając, że nie jest w stanie pełnić swojej funkcji z należytym spokojem i niezależnością, m.in. z uwagi na fakt, że jej zdaniem nie była w stanie w pełni „działać z pełną świadomością” w obliczu niewątpliwie złożonych spraw; Rada Dyrektorów przyjęła do wiadomości uwagi Pani Marilungo, nie zgadzając się z nimi. Niemniej jednak Rada Dyrektorów dziękuje pani Marilungo za jej siedmioletnią pracę w Juventusie;
– na podstawie informacji przekazanych Spółce i opinii publicznej, ani pani Marilungo, ani inni dyrektorzy nie posiadają akcji Juventusu, z wyjątkiem Andrei Agnellego, który na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania posiada 96.711 akcji Juventusu;
Dyrektor Giorgio Tacchia został powołany na członka „Komitetu Kontroli i Ryzyka” w miejsce Danieli Marilungo. Na podstawie informacji otrzymanych przez Spółkę, Pan Scanavino nie posiada na dzień dzisiejszy żadnych akcji Juventusu.
Jesli to tlumaczyliscie sami, to szacun. Ja nie dalem bowiem rady tego przeczytac do konca (wybaczcie) 😀
W skrócie :
————–
Nasuwa się pytanie: skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle, że wszyscy wylecieli?
Nasuwa się odpowiedź: nasz audyt wykazał jednak, że są nieprawidłowości, a winni tego stanu ponieśli konsekwencje. Teraz czas na konsekwencje dla samej spółki zwanej potocznie Juve.