Serie A

einhard | 15 lipca 2020

Pięć zmian również w przyszłym sezonie

Seria A i wiele innych lig zdecydowało się na umożliwienie wpuszczenia na boisko pięciu zmienników, aby chronić graczy przed nadmierną eksploatacją i kontuzjami po przerwie spowodowanej koronawirusem, która wymusiła wprowadzenie napiętego harmonogramu gier. To, co miało być tymczasowe, może pozostać w piłce na dłużej, ponieważ FIFA pozwoliła ligom stosować zmienioną zasadę również w sezonie 2020/21.

Rada Dyrektorów IFAB, po „opiniach zainteresowanych stron i analizie wpływu COVID-19 na kalendarze rozgrywania zawodów” postanowiła zezwolić ligom na stosowanie pięciu zmienników do lipca 2021 roku. Reguła ta będzie obowiązywała również podczas zawodów międzynarodowych zaplanowanych na lipiec i sierpień, takich jak Mistrzostwa Europy.

Niektóre ligi wznowione w 2020 roku mogą mieć mniej niż zwykle czasu na regenerację i przygotowania przed rozpoczęciem następnego sezonu – napisała FIFA w oświadczeniu.

W przypadku wielu lig sezon 2020/21 będzie obejmował mecze rozgrywane z większą częstotliwością z powodu opóźnionego startu rozgrywek i niemożności zakończenia sezonu później niż zwykle z powodu dużych turniejów międzynarodowych.

Nie wprowadzono żadnych zmian w szczegółach tymczasowej zmiany przepisów gry, która pozwoli na wprowadzenie maksymalnie pięciu zmienników w takcie spotkania.

Jednak, aby uniknąć zakłóceń w grze, każda drużyna będzie mogła przeprowadzić zmiany tylko trzykrotnie w ciągu trwania spotkania, chociaż zmiany dokonane w przerwie meczu nie są liczone jako jedna z trzech możliwości.

W oświadczeniu FIFA stwierdzono również, że decyzja o zastosowaniu, bądź nie, zmienionej zasady leży w gestii władz poszczególnych lig.

Źródło: fifa.com

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jacojaco/Kicek12345
2 lat temu

I fajnie. Mogliby to zostawić na stałe. Nam to oczywiście pasuje, bo dzięki temu nasza ława będzie lepiej ograna.

OldLady
2 lat temu

To nic innego jak uprzywilejowanie bogatych, kosztem biednych. Oby to było tymczasowe.

Harun
Harun
2 lat temu
Reply to  OldLady

Z jednej strony może i kosztem, ale to ci najbogatsi/najlepsi grają najwięcej, a intensywność współczesnego futbolu jest taka, że te pięć zmian naprawdę dużo daje, bo pozwala choćby uniknąć tylu urazów mięśniowych wynikających z przemęczenia.

jacojaco/Kicek12345
2 lat temu
Reply to  OldLady

Równie dobrze można napisać, że jest to uprzywilejowanie drużyn typu Atalanty, kosztem Juventusu Maxa Allegrego, ponieważ jest więcej sił do prowadzenia pressingu na całym boisku 😉
Dodam też, że drużyna, która nie ma na ławce 5 zawodników, którzy daliby, chociaż przeciętną zmianę, nie powinna grać w lidze z takim Juve 😉

Przejdź do paska narzędzi