Konferencja prasowa

einhard | 20 września 2019

Sarri: Bernardeschi będzie wielkim pomocnikiem

Maurizio Sarri twierdzi, że Włosi mają obsesję na punkcie rotacji i przyznał, że planuje przekształcić Federico Bernardeschiego w pomocnika.

Zobaczymy jaka będzie sytuacja, ponieważ przed meczem mamy jeszcze jedną sesję treningową – powiedział trener przed jutrzejszym meczem Serie A z Hellasem.

Na razie niewiele analizowaliśmy po meczu z Atletico. Wczoraj odbyliśmy podróż i w tym czase przygotowaliśmy materiał wideo, który musimy pokazać zespołowi. Pomimo tego dobrego występu, były 2-3 momenty, do których nie podeszliśmy w należyty sposób i musimy wyeliminować takie epizody. 

Kiedy coś nie działa, lubię to zrozumieć i naprawić. W odniesieniu do stałych fragmentów to możemy rozwiązać ten problem dzięki wzrostowi koncentracji i agresji.

Jutro podejmiemy odpowiednie decyzje dotyczące składu. We Włoszech mamy obsesję na punkcie rotacji. W zeszłym sezonie rozegrałem w Anglii ponad 60 spotkań, a są drużyny, które robią to używając 14 zawodników. Tutaj jest to nie do pomyślenia. Ta presja odbiera nam więcej energii mentalnej niż tej fizycznej.

W tej chwili zespół musi znaleźć rytm oraz ciągłość. Możemy to zrobić tylko dzięki konsekwencji w kluczowych momentach. Wprowadzimy zmiany, jeśli ktoś będzie zmęczony.

Urodzony w Neapolu trener został zapytany także, czy dostrzega już swoją rękę na postawie zespołu.

Juventus to zawodnicy. Największy błąd, jaki mógłbym popełnić, to próbowanie gry w sposób, który nieodpowiada cechom zawodników. Ten Juventus Sarriego jest inny od pozostałych zespółów Sarriego. Zawsze musisz dostosować plan gry do charakterystyki swoich piłkarzy. Jestem zadowolony ze swoich podopiecznych i będziemy grać w nakreślony przeze mnie sposób – jednak w taki sposób, który nie będzie przeciwstawny naszej specyfice. 

Sarri poruszył kwestię Ronaldo oraz dwóch nowych nabytków Juventusu: Ramsey’a oraz Rabiota.

Ronaldo ma piłkę znacznie częściej niż w przeszłości. Zaliczyć strzał na bramkę Atletico nigdy nie jest łatwo, ale udało mu się oddać trzy. Wiele od niego oczekujemy, a on zawsze oczekuje dużo od siebie. Kiedy rozgrywa dobry mecz nie wygląda jakby robił coś wyjątkowego. W 94 minucie zrobił jednak coś wyjątkowego, ale zabrakło mu nieco szczęścia. Może rozwijać się tak, jak reszta zespołu.

W tym cyklu gier będzie miejsce zarówno dla Ramsey’a, jak i dla Rabiota. To dwaj gracze, którzy trafili tu z dwóch różnych lig. Nie mówią jeszcze po włosku. Potrzebują czasu na dostosowanie się do nowej rzeczywistości i nowej ligi. Na ten moment doskonale swoją rolę odgrywa Blaise Matuidi, który rozumie kiedy się przemieścić i przejść z formacji 4-4-2 w obronie na 4-3-3 w ataku. Potrafi czytać grę. 

Paulo Dybala jeszcze nie znalazł się w wyjściowym składzie, ale wystąpił przeciwko Atletico.

Gdybym nie sądził, że jest gotowy, to nie wprowadziłbym go w decydującym momencie. Może nie jest jeszcze w szczytowej formie, ale może nam pomóc.

Nie mogło oczywiście zabraknąć pytania o problemy wynikające z braku Douglasa Costy.

Douglas rozpoczął sezon na najwyższym poziomie, mimo że wychodził z bardzo długiego okresu bezczynności. W najbliższych dniach nastąpi pierwsza kontrola jego zdrowia, dzięki której rozumiemy jego stan, ale ponieważ kontuzja ma charakter mięśniowy, będzie zmuszony do ominięcia kilku gier.

Trener powiedział także kilka słów na temat Federico Bernardeschiego.

W przyszłości Bernardeschi stanie się specjalnego rodzaju pomocnikiem, a nie skrzydłowym. Teraz jednak potrzebuję go w ataku, ponieważ już teraz muszę wybierać spośród 7 pomocników. W uzgodnieniu z nim postanowiliśmy, że będzie kontynuował grę na skrzydle.

Pomożemy mu w tym, aby mógł dawać z siebie wszystko, co najlepsze, jako że nie zawsze jest w stanie pokazać swoje atuty.  To zadanie dla każdego, dla mnie, dla niego, ale też całej społeczności. Musimy pomóc mu, aby pokazał pełnie swoich możliwości. Federico jest graczem o doskonałej jakości i będzie wielkim pomocnikiem. 

Na koniec dziennikarze zapytali Sarriego o bocznych obrońców, ponieważ wciąż kontuzjowany jest De Sciglio, a Alex Sandro może potrzebować odpoczynku. Czy możemy zobaczyć Danilo na lewej obronie, a Juana Cuadrado na prawej?

Tak, to możliwa opcja. Czekamy na powrót De Sciglio, gdyż może on rozwiązać kilka problemów. Liczyłem na szybsze dojścia do zdrowia Mattii, który powinien być gotowy w najbliższych dniach. 

 

Źródło: juventus.com / TuttoJuve

Subscribe
Powiadom o
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nano
4 lat temu

Ciekawa wypowiedź. Zastanawia mnie, co kryje się pod terminem „specjalnego rodzaju pomocnik”. Na skrzydle robi mniej niż Cuadrado i momentami … Matuidi. Obudź się, Federico. Czekamy i liczymy na Ciebie.

wloski
4 lat temu
Reply to  Nano

Mezzala?

tItOveN
Admin
4 lat temu
Reply to  wloski

Pewnie tak, aczkolwiek Sarri wprost tego tak nie nazwał. Allegri już mówił o nim jako możliwym mezzali, więc tak można przypuszczać.

Nano
4 lat temu
Reply to  tItOveN

Cóż.. Nie obraziłbym się, gdyby Berna był naszym wzmocnieniem środka pola. Strzał z dystansu ma, jest silny na nogach. Podobnie chyba Seedorf grał w Milanie, schodził z boku do środka i … nawet nieźle mu to wychodziło 😉 pomysł ciekawy.

Zwierzak
4 lat temu
Reply to  Nano

Czy ma strzał z dystansu… No nie powiedziałbym. Rzeczywiście często próbuje kopnąć zza pola karnego, ale nie mogę sobie przypomnieć wielu takich trafień. Z Fiorentiną z wolnego?

Trzymam kciuki za Bernę, żeby odpalił rakiety, ale początek tego sezonu, wraz z końcówką zeszłego, nie jest udany.

Nano
4 lat temu
Reply to  Zwierzak

Masz rację, źle się wyraziłem. Bardziej chodziło mi o „kopyto” aniżeli celność 🙂 ta z czasen przyjdzie, jeśli będzie próbował.. Wszyscy trzymamy! Pozdrawiam 🙂

clyde_1987_
4 lat temu

Wielokrotnie dawałem do zrozumienia, że bardzo liczę na dobrą grę Bernardeschiego. Ostatni czas jest dla niego trudny, czego zresztą nie kryje sam wychowanek Fiorentiny, niemniej jednak cieszy, że Sarri o nim nie zapomina i publicznie dodaje mu otuchy. Co do wypowiedzi naszego szkoleniowca odnoś ie rotacji, to już po faktycznym zatrudnieniu go przez Juventus wspomniałem, że obawiam się jego niechęci względem rotowania składem. Nie oczekuję innej jedenastki w każdym spotkaniu, ale mając na uwadze fakt, iż rywalizujemy w trzech rozgrywkach i mamy do dyspozycji szeroką(nieco zbyt szeroką)kadrę, to grzechem jest wystawianie non stop tego samego zestawienia. To nie żadna obsesja,… Czytaj więcej »

Bleach
4 lat temu
Reply to  clyde_1987_

Zgadzam się z Tobą że przy takiej liczbie spotkań w sezonie i tak szerokiej kadrze logiczne jest rotowanie składem, ale w ramach rozsądku, tzn jeżeli zmiennicy są w formie i nie wymieniać całej 11 ( co raczej nam nie grozi przy Sarrim)

anavrin_
4 lat temu
Reply to  clyde_1987_

Trzeba pamiętać jednak o tym, co mówił i sam Sarri – na razie zespół się jeszcze dociera. Niby personalnie skład bardzo zbliżony do zeszłorocznego, ale widać, ze gra jest inna. Na chwilę obecną nie mam więc ciśnienia z rotacją. Dodatkowo, Sarri wprowadził ostatnio choćby Ramseya – może to prognostyk, że będzie z niego korzystał częściej? To samo Dybala, Bernardeschi.

Rouge
4 lat temu

Mam nadzieję, na rotację w meczu z Hellasem i Dybale, Rabiota, Ramseya, Demirala i Bernardeschiego od pierwszej minuty!

Bleach
4 lat temu

Jestem za przekwalifikowaniem Berny na pomocnika , już Alegrii wystawiał go w pomocy i świetnie sobie radził ( nie zawsze ale w wiekszosci) , więc wydaje mi się że dobrze mu to zrobi

damek86
4 lat temu

Wspominałem już kiedyś, że Bernardeschi ma zmysł do gry i szkoda go na skrzydle. W środku pola może wnieść wiele kreatywności.
Widzę, że dla Sarriego szeroki skład to problem. Pewnie jakby mógł, to katowałby jedną jedenastkę. A szkoda, bo ma wiele opcji w drużynie.

Najnowsze artykuły:
Przejdź do paska narzędzi