Inne

tItOveN | 4 maja 2020

Tragedia na Superdze: Juventus oddaje hołd zmarłym

Dzisiaj przypada 71. rocznica tragedii na wzgórzu Superga. Z tej okazji klub, a także Claudio Marchisio oraz Paulo Dybala opublikowali wpisy upamiętniające to wydarzenie. 

4 maja 1949 roku, gdy trzysilnikowy Fiat G.212 CP rozbił się na wzgórzu Superga, uderzając w marmurową bazylikę. Zginęło łącznie 31 osób – wszystkie, które znajdowały się na pokładzie. Wśród podróżnych przeważała grupa 18 piłkarzy włoskiego klubu piłkarskiego AC Torino, powracająca do ojczyzny po rozegranym w Lizbonie meczu.

Turyński zespół, nazwany później Grande Torino (wielkie Torino), był wówczas najlepszym zespołem Włoch, w ostatnich 3 latach (1946, 1947 i 1948) zdobywał mistrzostwo kraju. W dniu katastrofy pewnie zmierzał po czwarty z rzędu tytuł, zajmując 1. miejsce w tabeli rozgrywek na 4 kolejki przed końcem sezonu.

Juventus uczcił pamięć ofiar tej katastrofy.

„4 maja 1949 roku członkowie drużyny Grande Torino w tragicznych okolicznościach stracili życie na Superdze. Juventus zachowuje pamięć o tych wspaniałych mistrzach”.  

„W Turynie 4 maja wszyscy patrzą na wzgórze Superga. I dzisiaj nie będzie inaczej. Byli niezwyciężeni, dziś są nieśmiertelni”. 

„Szacunek dla tych, którzy napisali historię zarówno tego sportu, jak i miasta”. 

 

Źródło: wikipedia / twitter.com / własne

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przejdź do paska narzędzi