UEFA potwierdza nowy format Ligi Mistrzów i innych rozgrywek
Dziś w Montreux odbywa się Kongres UEFA, na którym organ oficjalnie już ogłosił nowy format Ligi Mistrzów rozpoczynając od 2024 roku.
Kluczową zmianą w reformach ogłoszonych przez Komitet Wykonawczy UEFA po posiedzeniu 19 kwietnia 2021 roku jest odejście od obecnej 32-drużynowej fazy grupowej – czytamy w komunikacie UEFA.
Obecny sezon Ligi Mistrzów rozpoczyna się od uczestników podzielonych na osiem czteroosobowych grup. Od sezonu 2024/25 będzie istniała jedna liga złożona ze wszystkich 36 rywalizujących ze sobą klubów. Dzięki temu cztery kolejne drużyny będą mogły rywalizować z najlepszymi klubami w Europie.
W nowym formacie drużyny rozegrają cztery mecze więcej niż obecnie. Nie będą już grać z trzema przeciwnikami po dwa razy – u siebie i na wyjeździe – ale zamiast tego zmierzą się z 10 różnymi zespołami, z czego połowa spotkań rozegrana zostanie u siebie, a połowa na wyjeździe. Daje to klubom możliwość sprawdzenia się w starciu z szerszą gamą przeciwników – a także zwiększa perspektywę kibiców, którzy na wczesnych etapach rozgrywek częściej będą mogli zobaczyć starcia czołowych drużyn. Nowy format powinien oznaczać, że aż do ostatniej kolejki rozgrywek będzie o co grać.
W jaki sposób zostaną przydzielone cztery dodatkowe miejsca?
Kwalifikacje do Ligi Mistrzów pozostaną otwarte i zależeć będą od ostatecznej pozycji klubu w krajowych rozgrywkach ligowych z poprzedniego sezonu. Dodatkowe cztery miejsca dostępne w 2024/25 zostaną przydzielone według trzech różnych kryteriów:
- Pierwszy slot: przyznany zostanie klubowi z tego kraju, który zajął piąte miejsce w rankingu federacji narodowych UEFA. Współczynnik każdego związku jest oparty na wynikach jego klubów w pięciu poprzednich sezonach Ligi Mistrzów i Ligi Europy.
- Slot drugi: przyznany mistrzowi ligi krajowej z najwyższym współczynnikiem klubowym spośród wszystkich innych mistrzów krajowych, którzy nie zakwalifikowali się automatycznie do fazy ligowej Ligi Mistrzów.
- Miejsca trzecie i czwarte: przyznane zostaną dwóm klubom o najwyższych współczynnikach klubowych, które nie zakwalifikowały się automatycznie do fazy Ligi Mistrzów, ale zakwalifikowały się albo do eliminacji Ligi Mistrzów, albo do Ligi Europy / Ligi Konferencyjnej Europy, która ma rozpocząć się w sezonie 2021/22.
Jak wyglądać będzie 1/8 finału?
Wyniki każdego meczu zadecydują o rankingu ogólnym w tabeli ligowej, z trzema punktami za zwycięstwo i jednym za remis.
Podczas gdy osiem najlepszych drużyn automatycznie awansuje do rundy 1/8, te drużyny, które zajęły miejsca między 9 a 24 przejdą do rundy play-off. Ci, którzy zajęli miejsca między dziewiątym a szesnastym miejscem, zostaną rozstawieni w losowaniu barażowym, co oznacza, że zmierzą się z drużyną zajmującą miejsca od 17 do 24 – z przewagą, którą stanowić będzie gra u siebie w drugim meczu. Drużyny, które ukończą na 25 miejscu lub niżej, zostaną wyeliminowane, bez dostępu do Ligi Europejskiej UEFA.
Osiem klubów, które zwyciężyły w barażach, przejdzie następnie do 1/8 finału, w której każdy z nich zmierzy się z jednym z ośmiu najlepszych zespołów.
Czy zmiany wpływają na fazę pucharową?
Od 1/8 finału rozgrywki będą kontynuowane zgodnie z istniejącym formatem, prowadząc do finału rozgrywanego na neutralnym stadionie wybranym przez UEFA.
Co nowy format Ligi Mistrzów oznacza dla fanów?
Więcej możliwości zobaczenia najlepszych europejskich drużyn grających ze sobą na wcześniejszym etapie rozgrywek.
Każda gra się liczy. Nowy format ligowy zapewni, że każdy wynik może radykalnie zmienić pozycję zespołu w tabeli, aż do ostatniej kolejki. Wygrana lub przegrana może zadecydować o tym, czy drużyna automatycznie zakwalifikuje się do 1/8, wejdzie do play-off czy zostanie całkowicie wyeliminowana z rozgrywek.
Czy inne rozgrywki klubowe UEFA przyjmą ten sam format?
Tak. Oprócz Ligi Mistrzów, zarówno Liga Europy, jak i nowa Liga Konferencji Europy – która ma się rozpocząć się w sezonie 2021/22 – również będą ewoluują, zastępując fazę grupową jedną tabelą ligową. Nowy format można dostosować w razie potrzeby do każdych rozgrywek, zarówno pod względem liczby drużyn, jak i liczby meczów.
Jakie są kolejne kroki w przygotowaniu gruntu do wprowadzenia nowego formatu w 2024 roku?
Dalsze decyzje dotyczące takich kwestii, jak przywrócenie równowagi dostępu do rozgrywek, terminów meczów, systemu rozstawienia, formatu finałów, współczynników i podziału finansowego zostaną podjęte do końca 2021 roku. Potencjalne poprawki do formatu zatwierdzonego 19 kwietnia nadal mogą być wprowadzone. Jeśli będzie to konieczne.
W jaki sposób nowy format przyniesie korzyści piłce europejskiej?
Wprowadzone zmiany mają na celu zapewnienie pozytywnej przyszłości europejskiej piłce nożnej na każdym poziomie i zaspokojenie zmieniających się potrzeb wszystkich jej interesariuszy. Jednoznacznie potwierdzając wspólne przywiązanie do zasady otwartej rywalizacji i osiągnięć sportowych na całym kontynencie, wspólnym celem było również utrzymanie krajowych lig.
UEFA potwierdza również swoje silne zaangażowanie finansowe w całą europejską piłkę nożną i podejmie kroki w celu zapewnienia większej solidarności finansowej szerszemu spektrum klubów, które nie uczestniczą w rozgrywkach klubowych UEFA. To wzmocni solidne podstawy, na których zbudowana jest ten sport w Europie.
Źródło: uefa.com
Czyli założenia takie jak Superliga + napisane na kolanie pod potrzeby PR-owe 2 ostatnie akapity 😛
No jednak nie. ESL z tego co czytałem ma proste zasady. 2 duże grupy, 2 tabele, każdy gra mecz i rewanż. I potem 3 zespoły awansują do ćwierćfinałów, a zespoły 4-5 grają play offy o ćwierćfinał. To co prezentuje UEFA to jakiś dziwny schemat, którego nie rozumiem, a studia skończyłem.
W ramach protestu przestaniesz oglądać pirackie streamy? 😀
Jak tam Twoja Superliga? Kiedy pierwszy mecz?🤣