Prasa

einhard | 22 kwietnia 2021

Commisso: Superliga zbyt amerykańska

Rocco Commisso zdecydowanie występuje przeciwko Superlidze.

Uciekłem z Ameryki trzy lata temu, ponieważ podoba mi się sposób, w jaki funkcjonuje tu piłka nożna. Lubię podejmować ryzyko, nie tak jak to ma miejsce w USA – powiedział właściciel Fiorentiny w rozmowie z klubową stroną internetową.

Nie podoba mi się zamknięta liga, taka jakie funkcjonują w Ameryce. Jest to najgorsza możliwa rzecz do wprowadzenia tutaj. W tamtym systemie wartości i zasady merytokracji nie istnieją.

12 klubów założycielskich miało zbyt lekceważące podejście. Przyjechałem tutaj i przestrzegam włoskich i europejskich zasad i systemu piłkarskiego. Nie chcę, żeby wszystko nagle się tak bardzo zmieniło, to nie jest dobre ani dla fanów, ani dla Fiorentiny.

Superliga nie została właściwie odwołana, a jedynie zawieszona.

Nigdy nie widziałem, żeby projekt został ogłoszony, a następnie wycofany w ciągu dwóch dni.

Dlaczego nie skonsultowano się z fanami klubów? Dlaczego żaden z klubów Serie A nie uczestniczył w konsultacjach? Dlaczego nie było przejrzystości, kiedy mieliśmy być współpracownikami w Lega Serie A?

Każdy z 12 klubów przed COVID miał przychody o wartości prawie 600 mln euro i są sześć lub siedem razy więksi od nas: czy to nie wystarczy?

Źródło: football-italia.net

Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sygnalista
Sygnalista
3 lat temu

Im nie wystarczy. W normalnym biznesie prezes, którego firma (Real) ma miliard euro długu, ale myśli o inwestycji za kolejne 200 milionów euro (Mbappe) wyszedłby z tej firmy w kajdankach albo w kaftanie. Tylko nie w futbolu, tu można się zadłużać bez umiaru, a następnie ogłosić projekt Superligi, żeby obracać jeszcze większymi pieniędzmi i zadłużać się jeszcze bardziej. Chorzy ludzie.

Last edited 3 lat temu by Sygnalista
Ja_Kuba
3 lat temu
Reply to  Sygnalista

Jest taka firma jak TSMC. W dużym skrócie produkuje ona procesory. Na koniec 2020 zaraportowała ona prawie 370 miliardy dolarów długu. Ta sama firma w zeszłym roku zapowiedziała budowę nowej fabryki w USA w 2021 za 12 miliardów dolarów. Nie słyszałem, żeby ktoś z tej firmy poszedł do więzienia. Firmy się zadłużają, ponieważ pozwala im to na rozłożenie kosztów inwestycji w czasie lub nawet przełożenie kosztów związanych z inwestycją na czas kiedy zaczyna ona generować przychody. To nie dług jest problemem, a to czy firma go spłaca i to czy spłata długu nie hamuje rozwoju. W przypadku klubów, ale też… Czytaj więcej »

Sygnalista
Sygnalista
3 lat temu
Reply to  Ja_Kuba

Nie w tym rzecz. Mogą się zadłużać, jeśli utrzymują płynność finansową ma potene aktywa itd. Perez cienko piszczy, podobnie Agnelli.

Ja_Kuba
3 lat temu
Reply to  Sygnalista

Jeśli kluby mają utrzymywać płynność finansową to należy wprowadzić salary cap. Utrzymanie budżetu płacowego na poziomie 55% przychodów jest uważane za dobrze zbilansowany budżet. Jest to kolejna rzecz, której UEFA nie chce wprowadzić, bo takie PSG się obrazi (salary cap miał być w SL). FFP zamiast bardziej rygorystyczne ma jeszcze być poluzowane, więc kluby z sakiewkami bez dna (PSG, czy ManC) będą mogły jeszcze bardziej uciec takim klubom jak Real, czy Juventus. Jeśli chodzi o zadłużanie się Realu, to pamiętaj, że jeszcze przed pandemią zaczęli budować stadion – projekt, którego nie można od tak zatrzymać. Patrząc na transfery Realu też… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Ja_Kuba
Sygnalista
Sygnalista
3 lat temu
Reply to  Ja_Kuba

Pandemia ma ogromny wpływ i nikt tego nie neguje, jednak niektórzy lepiej sobie z tym radzą, a inni gorzej. Mimo wszystko nadal uważam, że tworzenie zamkniętej ligi jest w europejskich realiach wyrazem aberracji, ponyslen niezgodnym z duchem sportu. Pomysł Superligi należało w całości odrzucić. Natomiast jak najbardziej należy dyskutować nad ewentualnymi zmianami w systemie rozgrywek, podziału zysków etc.

anavrin_
3 lat temu
Reply to  Ja_Kuba

Z salary cup chyba problem byłby inny, mianowicie jest niezgodny z prawem UE, ale mogę się mylić.

Gryfel
Admin
3 lat temu

właśnie przeczytałem, że Anglicy dostali zgodę od UEFA na stworzenie własnej Superligi reformując BPL. Mają ograniczyć ilość zespołów do 14 w tym najlepsze drużyny UK czyli będzie miejsce dla Rangersiw, Celticu i Sweansy.
Na zakończenie sezonu ma być faza play-off między 4 najlepszymi zespołami.

Sygnalista
Sygnalista
3 lat temu
Reply to  Gryfel

Jeszcze wcześniej UEFA wydała zgodę na wspólną ligę Belgii i Holandii. Co ma piernik do wiatraka?

Najnowsze artykuły:
Przejdź do paska narzędzi