Inne

maciejovsky | 13 kwietnia 2021

Forbes: Cztery kluby Serie A w TOP20 najbardziej wartościowych klubów

Forbes opublikował ranking 20 najbardziej wartościowych klubów na świecie – miejsce w zestawieniu znalazły cztery kluby z Serie A.

Wartości klubów piłkarskich wzrosły średnio o 30% w ciągu ostatnich dwóch lat, pomimo wystąpienia pandemii koronawirusa.

Kupujący akcje skupili się na tym, co uważają za wciąż niewykorzystany potencjał przychodów, czyli ogromną liczbę globalnych obserwatorów tego sportu – wyjaśnia Forbes.

20 wymienionych w rankingu klubów ma średnią wartość 2,28 mld dolarów. Pierwsze miejsce zajęła Barcelona, która osiągnęła wartość 4,76 mld dolarów. Jedenastą pozycję, najwyższą z włoskich klubów, osiągnął Juventus z wartością 1,95 mld dolarów. W zestawieniu są też Inter, Milan i Roma, ale te kluby osiągnęły wartość poniżej 1 mld dolarów.

Ostatni ranking został opublikowany dwa lata temu, a według Calcio&Finanza Inter jest drugim klubem o największym wzroście w porównaniu do poprzedniej klasyfikacji.

20 najbardziej wartościowych klubów piłkarskich na świecie:

 1. Barcelona – 4,76 mld dolarów
 2. Real Madryt – 4,75 mld dolarów
 3. Manchester United – 4,2 mld dolarów
 4. Bayern Monachium – 4,125 mld dolarów
 5. Liverpool – 4,1 mld dolarów
 6. Manchester City – 4 mld dolarów
 7. Chelsea – 3,2 mld dolarów
 8. Arsenal – 2,8 mld dolarów
 9. Paris Saint-Germain – 2,5 mld dolarów
 10. Tottenham – 2,3 mld dolarów
 11. Juventus – 1,95 mld dolarów
 12. Borussia Dortmund – 1,9 mld dolarów
 13. Atletico Madryt – 1 mld dolarów
 14. Inter – 743 mln dolarów
 15. Everton – 658 mln dolarów
 16. Milan – 559 mln dolarów
 17. Roma – 548 mln dolarów
 18. West Ham – 508 mln dolarów
 19. Leicester City – 455 mln dolarów
 20. Ajax – 413 mln dolarów

 

Źródło: football-italia.net

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anavrin_
2 lat temu
Reply to  tItOveN

To pokazuje, że we współczesnym sporcie nie tylko wynik sportowy ma znaczenie (jeśli w ogóle je ma dla osób „wewnątrz”). My, kibice, widzimy głównie właśnie ten aspekt, ale dla osoby z wewnątrz systemu (piłkarzy, a zwłaszcza działaczy) aspektów jest wiele i wypowiedź Szczęsnego dowodzi, że po prostu kuma ten system. Pamiętać bowiem trzeba, że to ranking ekonomiczny, nie sportowy. Taki Arsenal posiada większą wartość w takim ujęciu (a więc dostrzegając również inne aspekty, a nie tylko sportowy) i mnie to nie dziwi. Zadanie zarządu współczesnego klubu piłkarskiego opiera się na wygenerowaniu zysku, o tym przede wszystkim myśli Agnelli (choć on,… Czytaj więcej »

Gryfel
Admin
2 lat temu
Reply to  anavrin_

Większość klubów nad nami jest BPL gdzie wpływy z transmisji meczów są kolosalne. Stąd obecność takich klubów jak West Ham, Leicester, Everton na tej liście.
Dlatego Agnelli ciśnie o Super Lige, bo wie, że prawa transmisyjne będą dużo wyższe, nawet jeśli Juve miało by dostawać % mniej niż teraz dostaje w Serie A to nadal są to dużo większe pieniądze.
Plus będą dzielone w bardziej sprawiedliwy sposób między kluby, bez odcinania tortu dla grubych Januszy/Giovannich ze struktur zarządu Legi.

Najnowsze artykuły:
Przejdź do paska narzędzi