Oficjalnie

einhard | 16 grudnia 2019

Kontrowersyjna akcja anty-rasistowska władz Serie A

Lega Serie A ogłosiła serię inicjatyw antyrasistowskich, między innymi wyznaczając przedstawiciela każdego zespołu i zaprezentowała dość kontrowersyjny wybór dzieł sztuki.

Głównym punktem prezentacji były trzy prace światowej sławy artysty Simone Fugazzotto, który używa szympansów i małp w motywach na wszystkich swoich obrazach.

Dla artysty nie ma nic ważniejszego niż próba zmiany postrzegania ludzi poprzez swoje prace – powiedział Fugazzotto.

Tym trio obrazów starałem się pokazać, że wszyscy jesteśmy złożonymi i fascynującymi stworzeniami, które mogą być smutne lub szczęśliwe, katolikami, muzułmanami lub buddystami, ale ostatecznie tym, co decyduje o tym, kim jesteśmy, nie jest kolor naszej skóry.

Prace artysty zostały pierwotnie zamówione na czas rozgrywania majowego finału Coppa Italia między Lazio i Atalantą.

Maluję małpy tylko jako metaforę dla ludzi. Odwracamy tę koncepcję używaną przez rasistów, ponieważ pierwotnie wszyscy jesteśmy małpami. Namalowałem więc małpę „zachodnią”, azjatycką i czarną.

Można powiedzieć, że trzy obrazy przedstawiające małpy użyte do walki z ludźmi wydającymi małpie pohukiwania, jako oznaka rasistowskiej agresji wobec czarnych piłkarzy jest w najlepszym wypadku wyborem mocno kontrowersyjnym, ale Lega Serie A postawiła na właśnie tego artystę.

Obrazy Simone w pełni odzwierciedlają wartości fair play i tolerancji, więc pozostaną w naszej siedzibie – wyjaśnił dyrektor generalny Lega Serie A, Luigi De Siervo.

Lega zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim formom uprzedzeń. Zdajemy sobie sprawę, że rasizm jest problemem endemicznym i bardzo złożonym, więc stawiamy mu czoła na trzech frontach – kulturalnym, poprzez dzieła sztuki, takie jak obrazy Simone, sportowym poprzez szereg inicjatyw reprezentowanych przez zawodników i kluby, a także poprzez represję, dzięki współpracy z policją.

Jesteśmy pewni, że możemy wygrać działając na tych trzech poziomach z tą plagą, która rujnuje najpiękniejszy sport świata.

Każdy klub Serie A zgłosił swojego przedstawiciela do „zespołu antyrasistowskiego”.

Pierluigi Gollini (Atalanta), Ibrahima Mbaye (Bologna), Daniele Gastaldello (Brescia), Ragnar Klavan (Cagliari), Kevin Prince Boateng (Fiorentina), Stefano Sturaro (Genoa), Sofyan Amrabat (Hellas Verona), Danilo D’Ambrosio (Inter), Blaise Matuidi (Juventus), Joaquin Correa (Lazio), Khouma Babacar (Lecce), Davide Calabria (Milan), Kalidou Koulibaly (Napoli), Gervinho (Parma), Juan Jesus (Roma), Albin Ekdal (Sampdoria), Pedro Obiang (Sassuolo), Felipe (SPAL), Cristian Ansaldi (Torino), Stefano Okaka (Udinese).

Źródło: legaseriea.it

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anavrin_
4 lat temu

Artystycznie jest to ciekawe. Sęk w tym, że statystyczny bywalec stadionów, a już zwłaszcza rasista, może mieć problemy ze zrozumieniem przesłania. Jestem zdania, że sztuka powinna być zrozumiała, w tym dla mas, i nie powinna wymagać objaśnień samego autora, co miał na myśli, bo inaczej może być – no właśnie – niezrozumiała.

OldLady
4 lat temu
Reply to  anavrin_

Dokładnie – ten którego ma to czegoś nauczyć – nic z tego nie zrozumie.

Lucky13131313
4 lat temu

Nie znam się na sztuce…
Najlepsza sztuką wg mnie jest sztuka smażonego mięsa 😀
No ale co ja mogę wiedzieć, jak teraz artyzmem jest przyklejony do ściany taśmą banan 😀

Pepe_Mar
Editor
4 lat temu

Bardziej by to pasował dla statystycznego widza dla jakiejś kampanii o nietolerancji lub przeciw znęcaniu się nad zwięrzętami. Teraz każdy kibol na stadionie będzie usprawiedliwiony w przypadku naśladownaia odgłosów małpy :/

Najnowsze artykuły:
Przejdź do paska narzędzi