Lippi: Juve potrzebowało Pirlo
Marcello Lippi jest przekonany, że Andrea Pirlo odniesie sukces jako trener Juventusu.
Andrea urodził się, aby móc robić wszystko, nie tylko być trenerem – powiedział 72-latek w rozmowie ze Sportweek.
Jest zdolny do wszystkiego. To sprawia, że się uśmiecham, gdy słyszę co ludzie ogólnie myślą o Pirlo, na przykład, że jest cichy i nadąsany. Mogę was zapewnić, że jest jednym z największych żartownisiów w okolicy.
Kiedy był graczem, wszyscy myśleli, że nie może się bronić i potrzebuje silnego pomocnika obok siebie, ale prawda jest taka, że bardzo trudno było go ominąć, ponieważ miał siłę fizyczną i świetne wyczucie pozycji. Juve zdało sobie sprawę, że ma cechy i charyzmę wykraczające poza normę.
Pirlo ma zaledwie 41 lat i jest młodszy od bramkarza Juventusu Gigiego Buffona, ale Lippi uważa to za zaletę.
Nadal jest jak wielcy mistrzowie, którzy ciągle grają, więc może rozmawiać na równych zasadach z Cristiano Ronaldo i Giorgio Chiellinim, także jak jego kolega. Zidane był podobny, kiedy objął Real Madryt, więc być może Juve potrzebuje w tym momencie kogoś z takimi cechami.
Zidane nie wniósł do Realu Madryt żadnych technicznych, taktycznych ani treningowych innowacji. Po prostu uspokoił skład, wykorzystał najlepszych zawodników w odpowiedni sposób, tak aby mogli dać z siebie wszystko. I wygrał wszystko.
Podobnie jak Zidane, Pirlo wycofał się z futbolu i przez trzy lata dokładnie zastanawiał się, co naprawdę chciałby robić w życiu. Jadłem lunch z Zidanem i jego agentem Migliaccio na Ibizie, kiedy wyznał: „Chcę spróbować swoich sił jako trener”. Andrea zrobił to samo.
Tak jak Zidane, Pirlo spędził swoją karierę w najlepszych klubach, zna ich filozofię, wie jakie to uczucie, kiedy wygrywasz lub przegrywasz, doskonale zdaje sobie sprawę co to znaczy być w takim środowisku.
Prawdopodobnie nie jest przypadkiem, że tak wielu zawodników, z którymi Lippi współpracował, zarówno w Juventusie, jak i reprezentacji, zostało trenerami.
Można powiedzieć, że Pirlo musiał kiedyś zostać trenerem, tak jak Didier Deschamps. Ci zawodnicy podczas swojej kariery byli w zasadzie rzecznikami trenera na boisku. Czasami patrzyłeś na nich, a oni już wiedzieli, co masz zamiar powiedzieć. To nie przypadek, że czołowi pomocnicy są znani ze swojej taktycznej inteligencji.
Źródło: football-italia.net