Raport

Pepe_Mar | 6 października 2023

Raport z wypożyczeń: Wrzesień 2023 – kolejki 4-7

Ostatnie cztery kolejki nie należały do najprostszych dla kibiców Starej Damy. Czwarta runda wlała w serca kibiców wiadro nadziei po solidnej i przekonującej wygranej z Lazio. Niestety każdy kolejny mecz to powrót stylu (lub jego braku) Allegriego, czego truskawką na torcie był blamanż na MAPEI Stadium. Łyżką miodu w beczce dziegciu są występy młodych, obiecujących zawodników (oraz Arthura) przebywających na wypożyczeniach w innych klubach.

*statystyki wg Transfermarkt nie uwzględniają rozegranych minut w doliczonym czasie gry

Nicolo Rovella

Pozycja: ŚP | Klub: S.S. Lazio | Wiek: 21
Zapisy Kontraktowe: Wypożyczenie do 2025 z obowiązkiem wykupu po spełnieniu pewnych warunków

Nicolo zadebiutował w barwach Lazio w meczu przeciwko swojemu byłemu klubowi. Na jego nieszczęście był to jeden z dwóch dobrych meczów Juventusu w tym sezonie. Młody Włoch pokazuje się z dobrej strony występując na swojej naturalnej roli registy, a wysoka celność i duża ilość podań tylko to potwierdzają. Co więcej, dobrze też wywiązuje się z zadań defensywnych stanowiąc ważny punkt środka pola. W meczu przeciwko Torino został wybrany MVP i wydaje się, że odpłaca się za zaufanie trenera.

Pozostaje uważnie śledzić jego poczynania i czekać na pierwsze asysty czy gole.

Na ten moment wygląda na to, że Rovella walczy o miejsce w składzie z Cataldim, który jest ceniony przez Sarriego. Lazio jednak cały czas uczestniczy zarówno w rozgrywkach ligowych, jak i Pucharze Włoch oraz Lidze Mistrzów i wszystko wskazuje na kolejne łapanie minut przez młodego Włocha.

Koni De Winter

Pozycja: ŚO/PO | Klub: CFC Genoa | Wiek: 21
Zapisy Kontraktowe: Obowiązek wykupu po spełnieniu pewnych warunków

Koni dostał w końcu swoją szansę, którą dobrze wykorzystał i wskoczył do wyjściowego składu ekipy z Genoi. Alberto Gilardino jednak postanowił nie tyle wystawić Belga na jego dotychczasowej pozycji, co przetestować go na prawej stronie. Młody obrońca póki co odwdzięcza się za zaufanie notując dobre występy, a nawet raz zapisując asystę w dzienniku meczowym. Wszystko wskazuje na to, że trio Vasquez, Dragusin i Bani jest nie do ruszenia i tylko po prawej stronie boiska młody obrońca ma szanse na ogranie się we włoskiej ekstraklasie.

Na uwagę zasługuje fakt, że Dragusin wyrósł na lidera obrony gryfów, co przełożyło się na otrzymanie opaski kapitana w ostatnim meczu przeciwko Udinese.

Arthur Melo

Pozycja: ŚP | Klub: ACF Fiorentina | Wiek: 26
Zapisy Kontraktowe: Opcja wykupu

Nasza eks-gwiazda kontynuuje utrzymanie formy i zbiera dobre noty w ekipie Violi. Bezpieczne, krótkie podania oraz wykonywanie kolejnych kółek na środku boiska jest doceniane przez Vincenzo Italiano, który konsekwentnie stawia na Brazylijczyka. Eksplozje formy pomocnika przyćmił jednak kolega z zespołu Alfred Duncan, który w odróżnieniu od Arthura, postanowił łapać asysty i strzelać gole.

Filippo Ranocchia

Pozycja: ŚP | Klub: Empoli FC | Wiek: 22

Okrutnie beznadziejne Empoli w tym sezonie po 4 kolejkach zdecydowało się wypróbować umiejętności młodego pomocnika. Mimo otrzymania szansy Ranocchia nie wpłynął na wynik meczu przeciwko Interowi, choć zebrał dobre noty za swój występ. Dobre wykonanie zadań w defensywie poskutkowały straconym tylko jednym golem, co jest jednym z lepszych wyników ekipy z Toskanii. Nie ma jednak co się przywiązywać do aktualnej sytuacji pomocnika, gdyż najprawdopodobniej jeszcze w tym roku (jeśli nie w najbliższych tygodniach) nastąpi wyczekiwana zmiana szkoleniowca Empoli.

Marley Ake

Pozycja: LN | Klub: Udinese FC | Wiek: 22

Mimo beznadziejnej formy Udinese w tym sezonie (nadal bez zwycięstwa w rozgrywkach ligowych mimo rozegrania meczów przeciwko Cagliari, Salernitanie czy Juventusowi), Marley nie potrzymał szansy na debiut. Całkiem możliwe, że nie wynika to z samej formy napastnika, co taktyki używanej przez szkoleniowca zeber, która stawia na dwójkę napastników. 1 listopada Udinese rozgrywa swój mecz puchaorwy przeciwko Cagliari, więc może ten dzień będzie szansą dla młodego napastnika.

Enzo Barrenecha

Pozycja: DP | Klub: Frosinone Calcio | Wiek: 22
Zapisy Kontraktowe: Suche wypożyczenie do końca sezonu

Obiecujący pomocnik w meczu przeciwko Sassuolo zaliczył dość przeciętny występ, który zakończył z żółtą kartką i zejściem z boiska w 69 minucie. Co ciekawe Frosinone od razu po zejściu Enzo wyrównało strzelając na 2-2, a następnie zapewniło sobie zwycięstwo dokładając dwa gole. Kolejne mecze to pewny skład wyjściowy Enzo i solidny pokaz umiejętności. Wszystko wskazuje na to, że Barrenecha idzie śladami Fagioliego i stanowi o sile zespołu beniaminka razem ze swoim kolegą z Juve – Matiasem Soule.

Luca Pellegrini

Pozycja: LO | Klub: S.S. Lazio | Wiek: 24

Luca nie przebił się do pierwszego składu Lazio, mimo dobrej postawie przeciwko Empoli, ale mało kto nie wygląda dobrze na tle zespołu z Toskanii. Pellegrini dalej jest żelaznym rezerwowym i chyba tylko kontuzja lub odejście Hysaja z klubu mogłoby zwiększyć ilość minut łapanych przez młodego obrońcę.

Facundo Gonzalez

Pozycja: ŚO | Klub: UC Sampdoria | Wiek: 20

Środowisko obrońcy, a także środowisko Juventusu wyraziło pierwsze zaniepokojenie ilością minut jakie otrzymuje Gonzalez. Urugwajczyk miał być zmiennikiem regularnie otrzymującym swoją szansę na grę, natomiast póki co zaliczył całe dwa występy z 15 minutami na koncie. Postawa Sampdorii również rozczarowuje, a zespół Andrei Pirlo znajduje się na 19tym miejscu z 3 punktami na koncie. Nic nie wskazuje na utrzymanie się Włocha na pozycji szkoleniowca, więc może i sytuacja Gonzaleza ulegnie poprawie w niedalekiej przyszłości. Jeśli nie, istnieje spore prawdopodobieństwo skrócenia wypożyczenia i poszukania obrońcy nowego klubu.

Gianluca Frabotta

Pozycja: LO | Klub: SSC Bari | Wiek: 24
Zapisy Kontraktowe: Wypożyczenie do końca sezonu z opcją wykupu

Nasza eks-nadzieja lewej flanki zaliczyła debiut przeciwko drużynie Tommaso Barbieriego, czyli jeszcze większej nadziei wypożyczonego z zespołu U23 (obecnie Juve NextGen). Ten pierwszy dopiero zaczął przebijać się do pierwszego składu Bari, ale dość skutecznie, bo notuje z reguły pełne 90 minut z dobrymi notowaniami. Nie można tego samego powiedzieć o Bari, które w ośmiu meczach zanotowało sześć remisów, jedno zwycięstwo i jedną porażkę.

Kaio Jorge

Pozycja: ŚN | Klub: Frosinone Calcio | Wiek: 21

Kaio Jorge niestety nie otrzymał żadnej szansy na pokazanie swoich umiejętności. Co więcej w ostatnich dwóch meczach nie został w ogóle powołania do kadry, co zostało wytłumaczone bliżej nieokreśloną kontuzją. Pozostaje czekać na powrót młodego napastnika i debiut w nowych barwach.

Matias Soule

Pozycja: OP | Klub: Frosinone Calcio | Wiek: 20

Młody Argentyńczyk zaliczył świetne wejście do zespołu Frosinone. Idealnie odnajduje się w taktyce, grając jako prawy napastnik/skrzydłowy, a w każdym meczu pokazuje swój talent i umiejętności techniczne. Matias w meczu przeciwko Sassuolo kontynuował wyzwanie strzeleckie i ustrzelił kolejny słupek oraz poprzeczkę. Poza obijaniem obramowania bramki przeciwnika Soule zaliczył swoją pierwszą asystę, podając z rzutu rożnego Mazzitelliemu idealną piłkę na woleja. Nieustanne starania młodego skrzydłowego są coraz głośniej omawiane mediach społecznościowych, a sam zawodnik czuje się coraz swobodniej na boisko co widać choćby po mniejszym przywiązaniu do swojej pozycji czy popisywaniu się umiejętnościami jak poniżej:

Soule w meczu z Fiorentiną nie tylko wielokrotnie zabawił się z przeciwnikiem, ale też zaliczył swój debiutancki gol:

Młody skrzydłowy zaimponował swoimi występami tak bardzo, że coraz głośniej mówi się o powołaniu go do dorosłej reprezentacji Włoch (do tej pory Soule nie wystąił w dorosłej reprezentacji Argentyny i nie został powołany na najbliższe zgrupowanie). Oglądanie całego zespołu Frosinone w tym sezonie to prawdziwa przyjemność, a fakt, że przy okazji można oglądać rozwijające się talenty Bianconerich tylko tę przyjemność zwiększa. Wielka szkoda, że dotychczas nie udało się równie dobrze rozpocząć sezonu przez Kaio Jorge. Tak dobrze działająca maszyna ekipy z Lacjum jest świetną szansą dla Kaio, aby odbudować formę i pewność siebie po długotrwałej kontuzji.

PODSUMOWANIE

*z pierwszego zespołu jest wypożyczony również Stefano Gori (BR) do Monzy, lecz ze względu na pełnioną funkcję rezerwowego bramkarza nie spodziewam się w najbliższym czasie łapania przez niego minut.