Sytuacja finansowa Starej Damy na półmetku Mercato
Ile środków może jeszcze wydać Juventus w tym mercato? Został niecały miesiąc do zakończenia obecnego okna, lecz portal calcioefinanza.it już dokonał podsumowania transakcji wychodzących i przychodzących z budżetu na lata 2019-2020.
Jak już wskazała analiza budżetu z 23 lipca, jednym z czynników, który może wpłynąć na przyszłe ruchy transferowe Bianconerich, jest stosunek całkowitego kosztu utrzymania drużyny, czyli wynagrodzenia brutto, amortyzacja i koszt graczy będących na wypożyczeniu w stosunku do oczekiwanych przychodów. Jeżeli wskaźnik ten, stosowany również przez takie kluby jak Barcelona, wyniósłby między 50-70% to koszt utrzymania całego składu z ekonomicznego punktu widzenia jest opłacalny. Gdyby przekroczył on 70%, to wówczas zaszłaby potrzeba, aby poważnie zastanowić się nad sprzedażą zawodników, aby zrealizować zyski kapitałowe i odciążyć nakłady poprzez zmniejszenie wydatków na zbyt wysokie kontrakty.
Według oceny Calcio e Finanza odnoszącej się do mercato 2018-2019, w której uwzględnione zostały zyski kapitałowe zrealizowane do 30 czerwca 2019, bilans Juventusu wykazał stosunek kosztów akcji (345,26 milionów euro) i przychodów (601,35 milionów, w tym zyski kapitałowe – 117,85 milionów euro), który wynosi 57%. Wskaźnik ten oznacza normę z 13% zapasem i działania transferowe Juve w latach 2018-2019 są zrównoważone.
Teraz zobaczymy, jakie mogą być skutki transakcji przychodzących oraz wychodzących w latach 2019-2020 z uwzględnieniem zmiany prawa podatkowego we Włoszech. Ile jeszcze może wydać Juventus w tym oknie transferowym?
Dotychczas Fabio Paratici dokonał siedmiu definitywnych transferów do klubu, których łączna inwestycja wyniosła 144,7 milionów euro. Skutki ekonomiczne będą zauważalne dopiero w bilansie ze skutkiem na 30 czerwca 2020. Ostatnie transfery zostały ukazane w poniższej tabeli.
Krótka legenda: Calciatore – gracz, Ruolo – pozycja na boisku, – In arrivo da – skąd przybył / bezpłatny transfer, valore di acquisto – koszt operacji, anni di contratto – długość kontraktu, ammortamento – amortyzacja, stipendio netto – wynagrodzenie netto, stipendio lordo – wynagrodzenie brutto.

Obecnie jedyną operacją, która przyniesie Juventusowi wymierne skutki ekonomiczne, jest sprzedaż Moise Keana do Evertonu za 27 milionów euro. Operacja ta będzie skutkować zyskiem kapitałowym w wysokości 22,5 miliona euro na rachunkach klubu. Bliska finalizacji jest wymiana z Manchesterem City Cancelo za Danilo z dopłatą za Portugalczyka w wysokości około 30 milionów euro.
Koszt drużyny – stan na 5 sierpnia 2019.
Gdyby rynek transferowy został już zamknięty to koszt poniesiony na całą drużynę (wynagrodzenia brutto, amortyzacja i koszt piłkarzy wypożyczonych) wyniósłby 415,14 milionów euro, czyli o 70 milionów więcej w porównaniu do 345,26 milionów uwzględnionych w bilansie z 2018-2019. Poniżej znajduje się pełne zestawienie wydatków, o których wspomniano.

Według oceny banku Banca IMI w tym roku budżetowym klub powinien osiągnąć przychody w okolicach 500 milionów euro. W latach 2018-2019 było ich 460. Bazując na dotychczasowych operacjach tegorocznego mercato, stosunek wydatków do przychodów może finalnie wynieść nawet 79%, co oznacza znaczne pogorszenie względem roku ubiegłego. Szczegóły można zaobserwować w poniższej tabeli.

Co zmienia odejście Cancelo do Anglii?
Wymiana Danilo-Cancelo jest już przesądzona. Portugalczyk jest wyceniany na 60 milionów euro. Przy dokonaniu sprzedaży za tę cenę zysk kapitałowy wyniósłby 28,24 milionów na obecny budżet. Klub dodatkowo zaoszczędziłby 5,55 miliona brutto z kontraktu piłkarza, a amortyzacja w bilansie byłaby niższa o prawie 8 milionów. W ogólnym rozrachunku sprzedaż Cancelo wykazałaby korzyść na rachunkach Juve w okolicach 41,72 miliona euro. Z kolei wydatek na Danilo zamknąłby się w kwocie 32 milionów euro. Przybycie Brazylijczyka wykazałoby 30 czerwca 2020 dodatnie saldo w wysokości 12,48 miliona euro.
Mając na uwadze powyższą wymianę, koszt wydatków względem kosztu przychodów nie będzie się znacząco różnił od wyżej wymienionych zestawień. Zauważalny będzie jednak zysk kapitałowy w latach 2019-2020 dzięki sprzedaży Cancelo, hamując tym samym wzrost kosztu obrotów. Danilo podpisze najpewniej kontrakt na 5 lat i będzie zarabiał 4 miliony netto rocznie. Amortyzacja wyniesie wtedy 6,4 miliona z uwzględnionym już wynagrodzeniem brutto.

Calcio e Finanza szacuje (uwzględniając wymianę Cancelo-Danilo – przyp. red.), że efekt wydatków względem przychodów wyniesie około 75%, czyli nadal o 5% więcej ponad normę. Klub ewidentnie musi dokonać jeszcze minimum jednej sprzedaży, aby zwiększyć zyski kapitałowe i zbliżyć się do wskaźnika z roku ubiegłego. Transfer Paulo Dybali w kwocie 70-80 milionów euro ewidentnie pozwoliłby na zejście poniżej progu 70%. Mając na uwadze fakt, że całkowite roczne utrzymanie La Joya obciąża budżet Juventusu w okolicach 16,65 miliona euro, jego sprzedaż za 80 milionów euro przyniosłaby zysk kapitałowy w wysokości 63 milionów. Transfer Argentyńczyka do innego klubu oznaczałby zmniejszenie wskaźnika ponoszonych kosztów względem przychodów do poziomu 64%. Nawet jeśli Dybala odejdzie, to trudno oczekiwać głośnych transferów, np. Icardiego lub Lukaku bez sprzedaży kolejnych zawodników (Higuaina, Mandzukicia bądź Ruganiego).
Źródło: www.calcioefinanza.it
Interesujące.