UEFA tłumaczy się z zawieszenia postępowania
UEFA wyjaśnia, że postępowania dyscyplinarne przeciwko Juventusowi, Realowi Madryt i Barcelonie zostało zawieszone tylko tymczasowo, tłumacząc komunikat wystosowany przez swój Organ Apelacyjny.
UEFA przyjmuje do wiadomości decyzję podjętą przez niezależny Organ Apelacyjny UEFA o tymczasowym zawieszeniu postępowań dyscyplinarnych, które zostały wszczęte przeciwko FC Barcelonie, Juventusowi FC i Realowi Madryt CF za potencjalne naruszenie ram prawnych UEFA w związku z tzw. projektem „Super Ligi”.
UEFA zauważa, że decyzja o czasowym zawieszeniu postępowania została podjęta przez Organ Apelacyjny UEFA po formalnym powiadomieniu UEFA przez właściwe władze Szwajcarii w dniu 2 czerwca 2021 roku o nakazie sądu ex-parte ustanowionym 20 kwietnia 2021 roku na rzecz podmiotu European Super League Company SL przez Sąd Handlowy nr 17 w Madrycie („Postanowienie Sądu”). Decyzja niezależnego Organu Apelacyjnego UEFA została podjęta bez uszczerbku dla kwestii wykonalności nakazu sądowego w Szwajcarii. W oparciu o orzeczenie sądowe wspomniane trzy kluby starały się uchronić przed potencjalnymi konsekwencjami dyscyplinarnymi związanymi z tym tak zwanym projektem „Super Ligi”.
UEFA rozumie, dlaczego postępowanie dyscyplinarne musiało zostać na razie zawieszone, ale pozostaje przekonane o swojej racji i będzie nadal bronić swojego stanowiska we wszystkich odpowiednich jurysdykcjach.
Zasadność procedur dyscyplinarnych w sporcie, z prawem do odwołania się do Sportowego Sądu Arbitrażowego, od dawna uznawana jest za niezbędną dla jednolitego wymiaru sprawiedliwości w sporcie. Europejski Trybunał Praw Człowieka, sądy UE i szwajcarski Trybunał Federalny wielokrotnie orzekały, że zasady dyscyplinarne/arbitrażowe są uzasadnionymi interesami związanymi ze specyficznym charakterem sportu. W związku z tym UEFA działała zgodnie nie tylko ze swoim Statutem i Regulaminem, ale także z prawem UE, Europejską Konwencją Praw Człowieka i prawem szwajcarskim, otwierając niezależne śledztwo w sprawie zachowania klubów związanych z tą tak zwaną „Super Ligą”.
UEFA podejmie wszelkie niezbędne kroki w ścisłej zgodności z prawem krajowym i unijnym, aby Organ Apelacyjny UEFA mógł jak najszybciej wznowić postępowanie dyscyplinarne.
Źródło: uefa.com
Ostatnie dwa akapity to jakby tworzenie gruntu pod przyszłe wywieszenie białej flagi, takie przynajmniej mam odczucie.
Jasne, nikomu nie trzeba tłumaczyć, że do tej pory UEFA działała w zgodzie z prawem (w kwestii Juventusu, Barcelony i Realu, byśmy mieli jasność). Każdy podmiot, wobec swoich członków, może wszcząć postępowanie dyscyplinarne. Kwestia tego, czy decyzje w związku z nim podjęte będą z prawem zgodne, i tutaj chyba UEFA, przynajmniej na razie (i oby w przyszłości), mocno się przejechała.
UEFA jest takim hegemonem, takim monopolem i jest do tego stopnia butna, że zapomina, że istnieje coś takiego jak prawo krajowe i unijne. Ta instytucja jako żywo przypomina mi kościół katolicki, który też uważa, że jest niezależnym podmiotem, którego nie można wcisnąć w prawo krajowe i albo i oba te podmioty zrozumieją, swoje błędy i dostosują się do zmieniającego się świata, albo wiele stracą.
Tu wszystko opiera się na prawie konkurencji. To trochę tak jak byś miał/miała telefon w T-mobile, a oni zabronili by Ci mieć drugiego w np. Orange. W Polsce mamy od tego UOKiK, który broni przed monopolowym działaniem, a w Europejskiej piłce takim monopolistą jest UEFA. I żaden trybunał praw człowieka nie wyda orzeczenia na korzyść monopolisty, który zakazuje tworzenie konkurencji. UEFA jest tu na straconej pozycji.
Z porównaniem do UOKiK to bym się wstrzymał:D
Nie, to nie porównanie. To po prostu przykład, że u nas przed monopolowym działaniem jakie w europejskiej piłce stosuje UEFA, broni UOKiK. W europie oczywiście jest inny urząd/trybunał od tego.