Serie A

maciejovsky | 17 września 2021

Zapowiedź meczu: Juventus – Milan

Przed nami wielki hit 4. kolejki Serie A 2021/2022 – starcie Juventusu z Milanem na Allianz Stadium. Spotkanie odbędzie się w niedzielę o 20:45, a transmisję telewizyjną przeprowadzi Eleven Sports 2.

MIASTO PRZECIWNIKA

Mediolan to miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Pad i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości miasto Włoch – po Rzymie – z liczbą ponad 1 mln 300 tys. mieszkańców.

Znajduje się tu siedem uniwersytetów, Akademia Literatury, instytuty naukowe i kulturalne z jedną najbardziej znanych scen operowych, czyniącym miasto jednym ze światowych centrów w tej dziedzinie z Teatro alla Scala na czele.

Mediolan to bardzo ważny ośrodek międzynarodowej turystyki – szesnaste najczęściej odwiedzane miasto na świecie. Uważany jest za światową stolicę mody oraz finansowo-gospodarcze centrum Włoch. Swoją siedzibę ma tu włoska giełda i największe włoskie korporacje, w tym liczne banki, instytucje ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, a także największy prywatny włoski koncern telewizyjny – Mediaset. Mediolan był w także gospodarzem Wystawy Światowej Expo w 2015 roku.

Ważniejsze zabytki świeckie:
– La Scala
– Ratusz
– Castello Sforzesco
– Ospedale Maggiore
– liczne pałace z XV-XVIII wieku
– Wieżowiec Pirelli Gio Pontiego i Torre Velasca

W Mediolanie znajdziemy również liczne muzea oraz katedrę i bazyliki.

GENEZA I HISTORIA POJEDYNKÓW

Pojedynek Milanu z Juventusem to rywalizacja pomiędzy dwoma najbardziej utytułowanymi zespołami we Włoszech. Pierwszy pojedynek pomiędzy tymi drużynami datowany jest na 1901 rok. To najczęściej rozgrywane derby (biorąc pod uwagę poziom piłkarski, nie lokalizację miast) we Włoszech. Podobnie jak Derby d’Italia, spotkania Juventusu z Milanem często odbierane są jako odzwierciedlenie rywalizacji zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Turyn, Mediolan i Genua tworzą tzw. trójkąt przemysłowy i są to największe, najbardziej rozwinięte społeczno-gospodarcze miasta w północno-zachodnich Włoszech.

W swojej historii Juventus i Milan rozegrali między sobą 235 oficjalnych spotkań. Z tych potyczek 92-krotnie zwycięsko wychodziła Stara Dama, 75 razy padł remis, a 68-krotnie lepszy był Milan. Bilans bramek korzystniejszy jest dla Bianconerich – 335 do 303.

Najwyższe zwycięstwo domowe Milanu: Milan 8:1 Juventus (1911/12)
Najwyższe zwycięstwo domowe Juventusu: Juventus 8:2 Milan (1926/27), 6:0 (1925/26)
Najwyższe zwycięstwo wyjazdowe Milanu: Juventus 1:7 Milan (1949/50)
Najwyższe zwycięstwo wyjazdowe Juventusu: Milan 1:6 Juventus (1996/97)

OSTATNIE SPOTKANIA

W pierwszym spotkaniu w Mediolanie padł wynik 3:1 dla Juventusu. Strzelcami goli dla Bianconerich byli dwukrotnie Chiesa oraz McKennie, a jedyną bramkę dla Rossonerich zdobył Calabria. Na Allianz Stadium mediolańczycy zdemolowali Juve 3:0 po golach Diaza, Rebicia i Tomoriego, a szansę na jeszcze jedną bramkę zmarnował Kessie, którego rzut karny obronił Wojciech Szczęsny.

OSTATNI SEZON

W zeszłych rozgrywkach Serie A Milan długo piastował pozycję lidera, ale ostatecznie dość wyraźnie przegrał wyścig o mistrzostwo z rywalem zza miedzy, Interem. 79 punktów (24 zwycięstwa, 7 remisów, 7 porażek, bilans bramek 74-41) dało Rossonerim wicemistrzostwo Włoch i po wielu latach upragniony awans do Ligi Mistrzów.

W Coppa Italia Milan odpadł na etapie ćwierćfinału przegrywając 1:2 z Interem.

Mediolańczycy w Lidze Europy odpadli w fazie 1/8 finału ulegając w dwumeczu Manchesterowi United 1:2.

Najlepszym strzelcem Rossonerich był Zlatan Ibrahimović, który zgromadził na koncie 17 goli, a tuż za nim uplasował się Franck Kessie, który strzelił 14 goli. Najlepszym asystentem zaś został Hakan Calhanoglu, który swoimi podaniami 10-krotnie obsłużył kolegów z drużyny.

OBECNY SEZON

Łagodnie mówiąc Juventus nie wszedł dobrze w rozgrywki Serie A 2021/2022. Jeden punkt w trzech meczach to bardzo słaby wynik, a przecież Stara Dama rozpoczęła sezon od starć z Udinese i Empoli, a więc na papierze z nie najwyżej notowanymi rywalami. Ostatni mecz natomiast to porażka z Napoli. Taki start przywołuje skojarzenia z sezonem 2015/2016, kiedy po trzech pojedynkach Juventus również miał tylko jedno oczko na swoim koncie (przegrane z Udinese i Romą, remis z Chievo). Iskierką nadziei na lepsze jutro jest dobra inauguracja Ligi Mistrzów, gdzie Juve rozprawiło się 3:0 na wyjeździe ze szwedzkim Malmo.

Milan świetnie rozpoczął ligowe zmagania wygrywając jak na razie wszystkie mecze (Sampdoria, Cagliari, Lazio) osiągając przy tym bilans bramek 7:1. Dało to piłkarzom prowadzonym przez Stefano Piolego pozycję wicelidera, tuż za Romą, która przewodzi w taeli dzięki lepszej różnicy goli. Po wielu latach Rossoneri wrócili też na europejskie salony, gdzie jednak ulegli Liverpoolowi 2:3, choć to mediolańczycy na chwilę odwrócili losy spotkania i do przerwy prowadzili 2:1, mimo że pierwsi stracili bramkę.

LETNIE MERCATO

Milan wydał 72,7 mln euro podczas minionego okienka transferowego. Najwięcej pieniędzy (29,2 mln) pochłonął wykup z Chelsea Fikayo Tomoriego. Za 13 mln euro z Lille do klubu przyszedł następca – wydaje się, że godny – Gianluigiego Donnarummy, Mike Maignan. 8 mln euro kosztował francusko-algierski talent z Girondins Bordeaxu, ofensywny pomocnik Yacine Adli. Rossoneri musieli zapłacić też Brescii za Sandro Tonaliego 6,9 mln euro. Za 5 mln przyszedł zaś lewy obrońca z Monaco, Fode Ballo-Toure. Za symboliczny milion dołączył z Chelsea Olivier Giroud.

Mediolańczycy zdecydowali się wypożyczyć aż pięciu piłkarzy, za których łącznie zapłacili 9,6 mln euro, a mowa tu o Juniorze Messiasie (Crotone), Alessandro Florenzim (Roma), Pietro Pellegrim (Monaco) oraz dwóch zawodnikach, którzy Milan już znają – Brahimie Diazie (Real Madryt) i Tiemoue Bakayoko (Chelsea).

Na transferach Milan zarobił bardzo mało, bo zaledwie 3,5 mln euro, a bardzo bolesne były darmowe odejścia Gigio Donnarummy do PSG i Hakana Calhanoglu do Interu. Wspomnianą kwotę Rossoneri zarobili na sprzedaży Diego Laxalta do Dynamo Moskwa. Za darmo odeszli także Mario Mandzukic, który skończył karierę oraz Antonio Donnarumma. Wypożyczeni do innyc klubów zostali m.in. Mattia Caldara (Venezia), Jens Petter Hauge (Eintracht), pozyskany Yacine Adli (pozostał w Bordeaux) i Tomas Pobega (Torino). Wypożyczenia do klubu zakończyły się natomiast Diogo Dalotowi (Manchester United) i Soualiho Meite (Torino). Milan nie zdecydował się wykupić tych piłkarzy.

TRENER

Szkoleniowcem Milanu jest Stefano Pioli, który objął posadę trenera 9 października 2019 roku. Dotychczas poprowadził zespół w 92 meczach uzyskując średnią punktów 1,97.

W przeszłości Pioli trenował takie zespoły jak Fiorentina, Inter, Lazio, Bologna, Chievo, Sassuolo, Piacenza, Grosseto, Parma, Modena czy Salernitana.

SYTUACJA KADROWA

Juventus nie będzie mógł skorzystać z powodu kontuzji z Arthura oraz Kaio Jorge’a, natomiast Milan zmuszony jest zagrać bez Rade Krunicia, Tiemoue Bakayoko i Juniora Messiasa, a występ Zlatana Ibrahimovicia stoi pod znakiem zapytania.

Do dyspozycji trenera Allegriego ponownie będą Federico Chiesa i Federico Bernardeschi, którzy ostatnio zmagali się z urazami.

PRZEWIDYWANE SKŁADY (Sky)

Juventus (4-4-2): Szczęsny – Danilo, Bonucci, de Ligt, Alex Sandro – Cuadrado, Bentancur, Locatelli, Rabiot – Dybala, Morata

Milan (4-4-2): Maignan – Calabria, Kjaer, Tomori, Hernandez – Saelemaekers, Tonali, Kessie, Diaz – Leao, Giroud

TYP REDAKCJI

1:1

Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anavrin_
3 lat temu

Jak tak patrzę na składy, to myślę, że obecnie obie drużyny są na podobnym poziomie (nie do pomyślenia trzy lata temu). Maignan > Szczęsny (na ten moment z pewnością), Calabria < Danilo. Stoperów może indywidualnie Milan nie ma lepszych, ale razem są bardzo skuteczni, summa summarum dałbym Kjaer + Tomori > Bonucci + de Ligt. Hernandez > Alex Sandro, bez dwóch zdań, natomiast Saelemaekers < Cuadrado. Bentancur i Tonali dla mnie na tym samym poziomie, bo młodzian z Milanu nawet nie zbliżył się do poziomu z Brescii póki co. Dodatkowo, biorąc pod uwagę obowiązki na boisku, to Urugwajczyka należałoby porównywać… Czytaj więcej »

pogon
3 lat temu
Reply to  anavrin_

Ciężka praca Paraticiego zwieńczona, jesteśmy na poziomie Milanu.

clyde_1987_
3 lat temu

W najbliższą niedzielę czeka nas prawdziwy klasyk Serie A, choć obu drużynom wiele brakuje do swoich odpowiedników sprzed lat, kiedy to mieliśmy do czynienia nie tylko z czołowymi ekipami Serie A, co Europy jako takiej. Nie oznacza to jednak, że nie czekają nas duże emocje, na które mam spore nadzieje. Kolega anavrin przedstawił ciekawe porównanie zasobów kadrowych obu zespołów, choć osobiście uważam, że podobne zestawienia bywają ryzykowne. Paradoksem jest to, iż obecna kadra Juventusu na papierze wygląda doprawdy okazale, niemniej jednak spora grupa zawodników jest daleka od swojej najwyższej dyspozycji i faktycznie nigdy nie odnalazła się w Turynie. Co się… Czytaj więcej »

jacekecaj
3 lat temu

Liczę na wygraną, ale remis brałbym w ciemno. Milan jest rozpędzony, więc będzie ciężko. Dobrze by było zobaczyć Rabiota w dobrej dyspozycji i Manu jako dyrygenta drugiej linii.

Last edited 3 lat temu by jacekecaj
J33
J33
3 lat temu

Jestem dobrej myśli.Mysle ,że ostatnie sesje treningowe ,niezły występ przeciwko Malmo i zastrzyk motywacyjny od Maksa powinny pozwolic na dobry rezultat i przede wszystkim dobry występ przez cały mecz.Milan jest silny z kontry i w grze w trójkątach pod polem karnym przeciwnika, więc tutaj trzeba uważać.

Argentino
3 lat temu

Zdziwię się jak Milan tego nie wygra z 3:1

Najnowsze artykuły:
Przejdź do paska narzędzi