Zarząd

tItOveN | 25 sierpnia 2021

Zarząd zatwierdził podwyższenie kapitału zakładowego

Zarząd zatwierdził proponowane podwyższenie kapitału zakładowego o 400 mln euro z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

Jest to kolejny etap zapowiedzianego przez sterników klubu przed dwoma miesiącami planu przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 (KLIK).

Dzisiaj oficjalnie zatwierdzono koncepcję dokapitalizowania kasy klubu. Jak czytamy w komunikacie:

Po posiedzeniu zarządu w dniu 30 czerwca, na którym określono wytyczne w celu umocnienia kapitału własnego Spółki oraz następnie po podpisaniu w dniu 30 lipca umowy o subemisję z głównymi instytucjami finansowymi, Zarząd Juventus Football Club S.p.A. (dalej „Spółka” lub „Juventus”), który zebrał się dzisiaj w Turynie, pod przewodnictwem Andrei Agnellego, zatwierdził propozycję podwyższenia kapitału zakładowego za wkład pieniężny o kwotę 400 mln euro (w tym ewentualne nadwyżki ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej), poprzez emisję nowych akcji, bez wartości nominalnej i o takich samych cechach jak akcje do tej pory wyemitowane, które zostaną zaoferowane z prawem poboru dotychczasowym akcjonariuszom (dalej „Podwyższenie Kapitału”) i w tym celu postanowiono zwołać na 29 października 2021 roku Zgromadzenie Akcjonariuszy w celu zatwierdzenia, między innymi, projektu sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2020/21.

Podwyższenie Kapitału jest częścią działań mających na celu przeciwdziałanie doniosłym ekonomicznym i finansowym skutkom pandemii Covid- 19 i umożliwi wzmocnienie kapitału własnego Spółki oraz zrównoważenie zasobów finansowych w celu wsparcia realizacji strategicznych celów Planu Rozwoju na lata obrotowe 2019/24 (dalej „Plan Rozwoju” lub „Plan”), które zostały zatwierdzone. Są to: konsolidacja równowagi ekonomiczno-finansowej, utrzymanie konkurencyjności sportowej i umacnianie rozpoznawalności marki Juventus.

Akcjonariusz większościowy EXOR N.V. (posiadający 63,8% kapitału zakładowego) wyraził już swoje poparcie dla operacji i zobowiązał się do objęcia udziałów w Podwyższeniu Kapitału proporcjonalnie do swojego obecnego udziału. Ponadto, jak już ujawniono w dniu 30 lipca 2021 r., Goldman Sachs International, J.P. Morgan AG, Mediobanca – Banca di Credito Finanziario S.p.A. oraz UniCredit Corporate & Investment Banking, które będą pełnić funkcję globalnych koordynatorów i współprowadzących tzw. Księgę Popytu, zawarły ze Spółką umowę, zobowiązując się – zgodnie z praktykami rynkowymi w podobnych sytuacjach – do nabycia wszelkich nowo emitowanych akcji, które pozostaną nieobjęte po zakończeniu okresu ofertowego (subemisja). 

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy przyzna Zarządowi najszersze uprawnienia do

  • określenia warunków transakcji, w tym ceny emisyjnej i agio przy emisji akcji,
  • ostatecznej kwoty Podwyższenia Kapitału,
  • liczby nowo wyemitowanych akcji, które zostaną zaoferowane z prawem poboru dla akcjonariuszy, 
  • określenia terminu przeprowadzenia Podwyższenia Kapitału.

Przewiduje się, że do końca 2021 roku Podwyższenie Kapitału zostanie zrealizowane, z zastrzeżeniem, że warunki rynkowe będą sprzyjały transacji, Podwyższenie Kapitału zostatnie zatwierdzone przez właściwe organy korporacyjne oraz zostaną wydane niezbędne zezwolenia przez właściwe organy.

CO TO OZNACZA W PRAKTYCE? – komentarz redakcji Che JUVENTUS. 

Dotychczasowi akcjonariusze klubu będą mieli możliwość nabycia nowo wyemitowanych akcji, w ten sposób zachowując proc. udział w kapitale Spółki (jak czytamy w komunikacie akcjonariusz większościowy, Exor, popiera operację i wyłoży środki finansowe na nabycie akcji, zgodnie ze swoim udziałem – 63,8%).

Dzięki zaangażowaniu zewnętrznych firm finansowych Juventus zabezpiecza proces podwyższenia kapitału — w razie nieobjęcia nowych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy, zostaną one objęte przez te instytucje. Przypomina to zatem mechanizm gwarancji bankowych, które znamy np. z umów transferowych (w uproszczeniu: jeśli dany klub X nie płaci danej kwoty w terminie za piłkarza, klub Y może wyegzekwować uiszczenie zapłaty od banku, który udzielił gwarancji).

Na podstawie podjętych działań Juventus ma pewność, że kapitalizacja w wysokości 400 mln euro będzie skuteczna i posłuży realizacji wyznaczonym celom w tzw. Planie Rozwoju.

Źródło: juventus.com

Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anavrin_
3 lat temu

Czyli w skrócie, bierzemy hajs od akcjonariuszy, którzy zainwestują w klub mając w perspektywie długoterminowy wzrost z inwestycji, tzn. gdyby za ileś tam lat te akcje zechcieli sprzedać, licząc że będą droższe. Z zastrzeżeniem, że określona pula akcji, proporcjonalnie (a więc nieco ponad 60%), będzie kupiona od razu przez Exor, to znaczy już teraz wiemy, ile Elkann nam dorzuci.

OldLady
3 lat temu
Reply to  anavrin_

Dorzuci 63% z 400 000 euro czyli 252 000 euro. Ciekawe czy wszystkie akcje zostaną objęte przez dotychczasowych akcjonariuszy. Podwyższamy sobie kapitał dzięki Exorowi, który inwestuje w nas.

anavrin_
3 lat temu
Reply to  anavrin_

Zamiast „wzrost”, miało być „zwrot” (nie mogę edytować komentarza).

Bad_Magick
3 lat temu

Czy mowa jest serio o 400mln? Przecież to ponad połowa wartości klubu. Exor aż tak dobrze daje rade że może sobie od tak wyłożyć 250 mln?

grzwys
3 lat temu
Reply to  Bad_Magick

Żartujesz prawda? 😀 Exor to jedna z największych spółek na świecie ~top50. Mają przychody sporo wyższe niż przychód Polski. W dodatku jak wszyscy wiemy, zarządza nimi ta sama rodzina co Juve.
Juventus ma prawdopodobnie najlepsze tj najpewniejsze zabezpieczenie finansowe z wszystkich klubów piłkarskich.
Kasą nie szastają, postępują racjonalnie, ale Juventusowi nigdy nie pozwolą popaść w tarapaty.

Last edited 3 lat temu by grzwys
Gryfel
Admin
3 lat temu
Reply to  Bad_Magick

poza tym Exor nie wrzuca pieniędzy do studni tak jak to robią szejkowie czy oligarchowie rosyjscy, a nabywa akcje spółki. Operacja jest legalna, Exor traktuje ją jako inwestycję i dywersyfikacje dochodów, mając przy tym zabezpieczenie w postaci akcji. Jakby było strasznie źle to zawsze te akcje mogą sprzedać i część pieniędzy odzyskać.

Argentino
3 lat temu

Covid oki, ale nieudolność działaczy też nie wpłynęła dobrze na finanse klubu. Elkann teraz musi sprzątać po nieudacznikach. Jeden działacz na bruk to za mało. Elkann powinien poważnie pomyśleć o zmianie prezydenta jak ten będzie zatrudniał ludzi którzy dają Rabiotowi, Ramseyowi czy Szczęsnemu po 7 mln kontraktu gdzie Barella i Belotti mają połowę z tego.

jacojaco/Kicek12345
3 lat temu
Reply to  Argentino

Bo Belotti jest cienki? 😛
Szacun za podsumowanie działania tak złożonego organizmu, jakim są finanse jednego z największych klubów piłkarskich. Jeszcze większy szacun, że zawarłeś to w kilku zdaniach. Skopiuj swój wywód, rozciągnij na 30 stron i gratuluję magistra ekonomii!

Argentino
3 lat temu

Piszesz że Belotti cienki a Barella? O Szczęsnym, Rabiocie i Remsyu nic nie wspomniałeś. Ja piszę o 5 piłkarzach a ty żeby mieć rację piszesz o jednym.

jacojaco/Kicek12345
3 lat temu

Szacunek dla autora tego tłumaczenie za przebrnięcie przez ten bełkot 😀

Najnowsze artykuły:
Przejdź do paska narzędzi